Zaman, Mekan, Stilden Özgür Uzun Paltolar

uzun paltolar

İklim değişikliğinin oldukça hızlandığı son yıllarda, mevsim geçişleri de kendini hiç belli etmiyor. Birkaç hafta önce bavuldan çıkardığımız deniz kokusu üstünde olan bikinilerimizi kaldırıp yerine paltoları çıkarmak garip gelse de şehir hayatına ayak uydurmak için kış moduna hızlıca bürünüyoruz. Bu alışma sürecinde en büyük yardımcımız uzun paltolar oluyor. 

Havanın sabah farklı akşam farklı olması, tüm gün dışarıda olacağımız günlerde kıyafet seçimlerimizi zorlaştırıyor. Uzun paltolar bu noktada hem tüm vücudumuzu kapatıp bizi sıcak tutması hem de yağmur ihtimaline karşı adeta kıyafetlerimize bir kalkan olması açısından büyük kurtarıcılar olarak sahneye çıkıyor. 

Her mevsim ayrı kumaş; ama hep bizimle…

uzun paltolar
Jil Sander Sonbahar 2020

İncesinden kalınına, örgüsünden derisine kadar pek çok farklı kumaş türü ve kalınlığında gardroplarımızda yıllardır yerini koruyan uzun paltolar, hem günlük kombinlerimize hem de ışıltılı gecelerimize rahatlıkla uyum sağlıyor. Stil bağımsız herkesin kullanabileceği uzun paltoları sokakta en çok gördüğümüz zamanlar ise ekim ve kasım ayları. 

Renklerle güçlenen uzun paltolar 

Rosie Assoulin Fall 2020
Rosie Assoulin Sonbahar 2020

Renkler açısından da oldukça özgür bir alana sahip olan uzun paltoları hem yazdan kalma parçalara özenir gibi rengarenk hem de sonbaharın cozy havasına yakışır şekilde daha sade ve doğal tonlarda kullanmak mümkün. Heybetli görünümüyle kombinimizin en dikkat çeken parçası olan uzun paltoların görünümünü leopar, ekose gibi desenler daha da güçlendiriyor. Tercih o günkü ruh halimize ait…

En doğru uzun paltoyu bulun

uzun paltolar
Michael Kors Collection Sonbahar 2017

Kimi zaman tüm bir sezon bizimle olup kimi zaman kısa bir süre görünüp kaybolsa da uzun paltolar her yıl kombinlerimize eşlik ediyor. Her stile uygun bu zamansız parçaları doğru seçmek, gardrobumuza yapacağımız bir yatırım olması açısından oldukça önemli. Peki en uygun uzun paltoya nasıl karar vereceğiz? 

Özellikle sık sık sürdürülebilirliği konuştuğumuz bu günlerde uzun paltolar gibi yıllarca bizimle olacak bir parça seçiminde de en önemli detay kumaşı ve kalitesi. Her yıl eskiyip bize yenisini aldırmayacak kadar kaliteli, doğal ve mümkünse geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilmiş paltoları tercih etmeye özen göstermeliyiz.

uzun paltolar
Valentino Sonbahar 2020

Her ne kadar uzun paltolar uzun boyluların hakkıdır gibi süregelen bir algı olsa da bu algı, yerini son zamanlarda nasıl iyi hissediyorsak öyle giyinme özgürlüğüne bıraktı. Boyumuz uzun ya da kısa olsun fark etmeksizin uzun paltomuzun seçiminde sadece içinde rahatça hareket edebiliyor muyuz, buna bakmalıyız.

Son olarak, uzun paltolar yılın büyük bir bölümünü bizimle geçirdiğinden genellikle gözümüzün önünde dursalar da yaz aylarında kaldırdığımız dolaplarda zarar görmemesi adına astarı dışarıda olacak şekilde ve açtığımızda kırışıklık boyutunu en aza indirgemek için rulo halinde muhafaza edebiliriz.  

Galeriye göz atın

Uzun paltolar

Image 12 of 12

Bunu da sevebilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir