Yeni Yıl Nasıl Başladı? Düşüncelerimizi Nasıl Dönüştürürüz?

Yeni Yıl Nasıl Başladı? Düşüncelerimizi Nasıl Dönüştürürüz?

Yeni yıl hazırlıkları yapmak benim için yılın en meditatif zamanlarının geldiğinin işaretçisi. Her yeni yıla girerken bir önceki yılda yapamadığım, pişman olduğum, bitsin istediğim ne varsa hepsine bir reset attığımı hissederim. Bu da bana yeni yıl için bir heyecan verir ve yıl içinde, yeni kararlar almak için bulamadığım motivasyonu sağlar. Bu yıl için de kararlar aldım elbet; ancak öncekiler kadar genel ve çok değil.

Yeni Yıl Kararları Hüsran Olmasın

Yeni yıla girerken yaptığım en büyük yanlışlardan biri bir ton karar alıp sonra bir süre bunları hayata geçirmeye çalışmanın stresiyle yaşamak, yorulmak ve sonunda pes edip “yine olmadı” düşünceleriyle kendimi yıpratmak olurdu. Aslında dönüp bakınca karar almaktan ziyade istediklerimi, hayal ettiklerimi sıralıyormuş ve bunların hiçbirine aslında niyet etmiyormuşum. Önemli olan burada; “niyet etmek””te. 

Benim 2019 için niyetlerimin başında borçlarımdan kurtulmak var. Aslında tek kararım bu olabilir; çünkü yeni yılda yapmak istediğim her şeyi borçsuz yaşama geçtikten sonra gerçekleştirebilirim. Bunun için hem enerjim hem motivasyonum olacağından eminim. Çünkü borçlu olmak benim zihnimi inanılmaz meşgul eden bir durum; bir anda yolda giderken, çalışırken, uyumadan önce vs kendimi borçlarımı nasıl bitiririm diye hesap ederken bulabiliyorum. Bahsettiğim borç da öyle krediler bişeyler değil, bildiğimiz kredi kartı borcu. Belki de biraz hesap kartlarının eksi bakiyeleri… Yine de beni rahatsız ediyor ve özgürlüğümü kısıtlıyorlar. Biri hadi şuraya gidelim, bunu yapalım dediğinde heyecanlanmama fırsat kalmadan borçlarım geliyor aklıma. Tek düşündüğüm “yeni masraf çıkarmayayım da şu kredi kartını halledeyim” oluyor. Benim de buna son vermem gerekiyor. 

Engellerimizi Kendimiz Yaratıyoruz

düşünceleri dönüştürme

Farkındalığı gelişkin insanlar bunu okusa, kendime yazık ettiğimden başka bir şey düşünmez sanıyorum. Çünkü böyle düşünerek hayatta yapmak istediğim her şeyin önüne bir duvar ördüğümü düşünürler: “borçlarım bitsin öyle bakarım”. Bir bakıma haklı da olurlar; çünkü böyle düşünerek bir direnç oluşturabilirim. Yani sistem şöyle çalışıyorsa;

  • İzlemin borcu var
  • borçları bitince xxx yapacak
  • izlemin borcu var
  • borçları bitince yyy yapacak 
  • izlemin borcu var
  • borçları bitince zzz yapacak

Yapacaklarım için düşündüğüm her şey yeni ve azken, borcum olduğu düşüncem sabit ve daha çok. Bu durumda öz benliğime ulaşmayı başarabilen güçteki tek düşüncem “izlemin borcu var” olacaktır ve sistem bunu daha çok istediğimi algılayıp bana daha çok borç verecektir. (Yalnız bunu şu anda yazarken çözdüm oha!)

Düşüncelerimizi Dönüştürelim

seramik sanatçısı

O zaman ön benliğimize ulaşmasını istediğimiz düşünceleri seçelim ve onu güçlendirelim ki sistem de bize onunla dönsün. Yani ben borçlarım bittiğinde ne yapmak istiyorsam; borçlarımın bitmesi yerine ona odaklanmalıyım. Örneğin ben seramik kursuna gitmek gitmek istiyorum ve bu kurslar benim bütçemin şu anda çok üzerinde. Ancak borçlarım tamamen bittiğinde seramik kurslarına gitmek için belki bir miktar param olur diye düşünüyordum. Bu düşüncede yine farkında olmadan borçlara odaklanıyorum. Belki de seramik, bambaşka, şu anda benim hayalini bile kuramadığım bir yolla hayatıma girebilecekken ben “borçlarım bitince” gibi bir set kurarak tüm bu olasılıkların önünü kapatmış oluyorum. Onun yerine “seramik kursuna gitmeye niyet ediyorum, bakalım seramik hayatıma ne şekilde girecek?” diyerek hem soruda kalmış hem de hayalimin önüne set çekmemiş olabilirim. 

beatrice wood

Son olarak, istediğimiz şeyleri hayatımıza daha güçlü bir şekilde çekmenin bir yolu onları görselleştirmek olduğuna inanıyorum. Sadece hayalini kurarak ve onu zaten varmış gibi yaşayarak değil; bu isteğimizi görünür kılarak da hayatımıza daha hızlı bir şekilde çekebiliriz. Örneğin isteklerimizi yazarak, çizerek, onu temsil eden bir fotoğrafı her gün görebileceğimiz bir yere koyarak… Mesela ben şu anda seramiği temsil eden bir fotoğrafı telefonumun kapak fotoğrafı yapmaya karar verdim, Pinterest’ten bir tane bulacağımdan eminim. Kim bilir belki metroda bir seramik sanatçısının yanına otururum ve telefondaki fotoğrafı görünce bir sohbet ortamı oluşmasına zemin hazırlayabilirim. Hiç para ödememe gerek kalmadan da seramiği hayatıma çekebilirim 🙂 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir