Sürekli Yorgun Hissetmenin Gizli Sebepleri Bunlar Olabilir

Sürekli Yorgun Hissetmenin Gizli Sebepleri Bunlar Olabilir

Sürekli yorgun hissetmenin gizli sebepleri olabilir. Çok hareketli ya da sizi zorlayan durumlarla baş ettiğiniz bir günün sonundaki yorgunluğun dışında, bir türlü geçmeyen bir yorgunluk hissiyle yaşamaya başlamış olabilirsiniz. Yataktan çıkarken zorlanmak, isteksiz çalışmak, sürekli hata yapmak, sosyal hayatın sona ermesi gibi günlük hayatınızı etkileyebilen bu kronik yorgunluk, hiç tahmin etmediğiniz sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. İşte o sebeplerden birkaçı…

Yeterince Erken Kalkmıyor Olabilirsiniz

erken kalkamamak

Erken yatıp erken kalkmanın günümüz yaşam koşullarında pek de mümkün olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu, vücudunuz öyle istiyor diye zihninizi kandırmak üzere kendinize söylediğiniz bir yalan, kabul edin. Pek çok araştırma sonucu da bunu destekliyor; her ne kadar eşit miktarda uyumuş olsalar dahi güne erken başlayan kişilerin gün içindeki performansları gece geç yatanlara göre daha yüksek oluyor. Bu nedenle siz de, uyku saatinizi iş ritminize en uygun olacak şekilde erkene çekmekle işe başlayabilirsiniz.

Hareketsiz Kalmış Olabilirsiniz

hareketsizlik

Sürekli ertelediğiniz sürece bir spor hayatınız olduğundan bahsedemezsiniz, öyle değil mi? Hareketsiz kalan vücut, kolay yorulmaya ve depresif ruh haline daha eğilimli olur. Hareketsizliği bir girdap gibi düşünebilirsiniz; ne kadar hareketsiz kalırsanız bu eylemsizlik hissi de o kadar yüksek olacaktır. Halbuki günlük enerjinizi yarısından fazla arttırmak için haftada toplam 150 dakikalık bir spor bile yeterli olacaktır. Daha zinde hissetmek için düzenli olarak hareket edin.

Henüz Keşfetmediğiniz Sağlık Sorunlarınız Olabilir

bilinmeyen sağlık problemleri

Yorgunluk hissi aslında hiç de hafife alınacak türden bir gösterge değil. Pek çok hastalığın belirtisi yorgunluk olabilir. Otoümmin hastalıklar olarak bilinen bu tür hastalıklar, bağışıklık sisteminizi alt üst ederek sizde bitmek tükenmek bilmeyen yorgunluklara yol açabilir. Ancak bu hastalıkların ciddi sağlık problemleri olduklarını belirtmekte fayda var. Uzun süren ve nedenini kestiremediğiniz yorgunluklarınız varsa doktorunuza görünmenizde fayda var.

Güneş Işığı ile Aranız Kötü Olabilir

güneş ışığı alamamak

Güneş ışığını doğru kullandığınızda faydaları saymakla bitmez. Ancak yanlış güneş ışığına maruz kaldığınızda, hiç istemeyeceğiniz sonuçlarla karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olur. Her şeyden önce uyku kaliteniz, odanızın aldığı güneş ışığı ile birebir ilişkilidir. Sabah güneş ışığı ile uyanan birinin, karanlık bir odaya uyanan birine göre güne daha enerjik başladığı aşikar. Buna ek olarak gece de tamamen karanlık bir ortamda uyuyor olmak önemli. Uyku sırasında maruz kalınan ışık, gece üretilen melatonini azaltıyor ve bu da uyku kalitesini düşürüyor. Yani siz uyurken gelen mesajlar, sessiz dahi olsa size zarar verebiliyor.

Stres Seviyeniz Sandığınızdan Daha Yüksek Olabilir

stresten uyuyamamak

Hepimizin iyi bildiği bir şey varsa o da stresin bize hiç iyi gelmediği… Eminim birçoğumuz farklı şikayetlerden farklı doktorlara gitmiş ve aynı sonucu almışızdır: stres. Strese bağlı pek çok bedensel ve ruhsal bozukluk ortaya çıkabildiği gibi kronik yorgunluğunuzun sebebi de stres olabilir. Stresli olduğunuzda gece uyuyamıyor, sabah kalkamıyor, normalden çok daha az ya da çok daha fazla yemek yiyor olabilirsiniz. Bu da vücudunuzun yorgun düşmesine sebep olabilir. Bununla savaşmanın en iyi yolu da yine düzenli hareket etmek ve meditasyon yapmak.

Sex Hayatınız Düzensiz Olabilir

düzensiz sex hayatı

Sanılanın aksine sex yapmak, vücudu yormak yerine mevcut yorgunluğun da ortadan kalkmasına yardım ediyor. Düzenli sex hayatı olan kişiler çok daha enerjik oluyor ve verimli çalışabiliyor. Yorgun olduğunuz için sürekli ertelediğiniz aktif bir sex hayatı, belki de sizi sürekli yorgun hissetmekten kurtaracak en doğal yollardan biridir?

Etrafınızdakiler Doğru İnsanlar mı?

mutsuz çalışanlar

Düzenli spor yapan, sağlıklı beslenen ve mümkün olduğunca pozitif kalmaya çabalayan biri olduğunuz halde yorucu ve negatif his sizi terk etmiyorsa, sürekli yorgun hissetmenin gizli sebepleri arasında belki de etrafınızdaki insanlar olabilir. Siz ne kadar enerjik ve pozitif olsanız dahi, sürekli etrafınızda olan insanlar her şeyden şikayet eden, asla memnun olmayan, negatif, nefret dolu insanlar ise, sizin de enerjinizin kolayca boşalmasına yol açabilir. Bu insanların şikayetlerine maruz kalmak sizin modunuzu da aşağı çekebilir. Bu nedenle çalışacağınız yer ve sosyal aktivitelerinizde birlikte olacağınız insanları doğru seçmeye özen göstermelisiniz.

Vücudunuza Reset Atmanız Gerekebilir

detoks

Dönem dönem sağlıksız yiyecek ve içecek tüketimini abartıyor olmanız, sürekli yorgun hissetmenin gizli sebepleri arasındaki önemli olanlardan biri. Hamburgerler, kızartmalar, pirinç, makarna, ekmek gibi karbonhidrat seviyesi yüksek besinler, gazlı ya da alkollü içecekler sürekli tüketildiğinde vücutta toksik atıkların birikmesine sebep olur ve bu da size yorgunluk hissini veren başlıca sebepler arasındadır. Bu nedenle beslenme düzenizi değiştirmek konusunda çok başarılı olamıyorsanız bile, en azından belli zaman aralıkları ile detoks yapmak size iyi gelecektir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir