Soğuk Duş Challange’ı

Soğuk Duş Challange’ı

Soğuk duş pratiğine başladım. Kimileri için haber değeri olmayan bir girişimken kimileri için ise defalarca kez denenmiş ve başarısız sonuçlanmış girişimlerden biri olması sebebiyle cezbedici bir deneyim yazısı olacak bu. Buradan sonrası ikinci kısma dahil hissedenleri ilgilendiriyor.

Soğuk Duş Challange’ı Neden Challange?

sabah rutini soğuk duş

Ben duştan çıktığında hala kafasında buhar tüten, aslında duş almayı bilmeyen ve her seferinde höşür şamur banyo yapan insanlardanım. Dolayısıyla bebeksi tenime yakıcı soğuk suyun değdiği anlar sadece iyi bir denizde yüzmek istemem sonucunda yaşanmış olabilir. Fakat beni bu challange’a sürükleyen bir takım bahanelerim oldu, az sonra paylaşacağım. Ancak benim gibi soğuk suya kendi hür iradesine kaldığı müddetçe değmeyecek insanlar için sabahın kör vakti sıcak yataktan çıkıp buz dolu kovaya kafa üstü dalmak çok kolay bir eylem değil. Zira bu bir challange, kimse aksini iddia edemez.

Soğuk duş almanın faydaları çok; ama ben öyle biri miyim?

keyifli soğuk duş

Ben hayatımda bir şeyleri düzenli yaptığım sürece tamam, maksimum faydayı alıyorumdur gibi geliyor. Ancak uzmanlar bas bas bağırıyor. Diyorlar ki “O sadece öyle yapmakla olur mu?”. Mesela hayatımda düzenli sayılabilecek bir spor vardır; ama asla sağlıklı beslenmek yoktur. Mesela hayatımda sağlıklı beslenmek vardır ama bakım yoktur, cildime bakmam. Mesela hayatımda düzenli cilt bakımı vardır ama aynı zamanda alkol tüketimi ve sigaralı ortamlarda çokça bulunmak da vardır. Böyle böyle her şeyi bir arada asla yapamadığım için hiçbirinden maksimum fayda elde edemem ve o şey hayatımda azalarak biter. Klasik, hepimizde olan şey aslında; ama bu kız vazgeçmiyor. Bu sefer de soğuk duş aldığı sabahların öğleninde Burger King menüsü yemek pahasına o mavi musluğu çeviriyor her sabah.

Soğuk duşun hepimizin arama motorlarında bulabileceği sır olmayan faydalarından bahsetmeden geçecek değilim. Efendim,

  • Cildi canlandırmak ve sıkılaştırmak olsun,
  • Metabolizmayı hızlandırmak olsun,
  • Kan dolaşımını hızlandırdığı için daha yüksek enerji hissetmek,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek, 
  • Kas ağrılarını azaltmak,
  • Stres ve depresyon seviyesini minimuma indirgemek

tarzında pek çok faydası var. Ben daha çok sır olan faydasından mütevellit giriştim bu işlere. Yani;

  • Zihni kontrol etmeyi öğrenmek ve
  • Mental temizlik

Hayatıma Soğuk Duş Alışkanlığı Katmamın Asıl Nedeni

soğuk duş almak

Nisan ayının sonunda Halit Çevik’in Farkındalık Geliştirme Semineri’ne başlıyorum. Bu eğitimde ilk ödevlerden birinin eğitim süresi yani 1 yıl boyunca her sabah 5 dk soğuk duş almak olduğunu öğrendim. Bu eğitim benim için heyecanla beklediğim bir şey ve bu sürecin işkenceye dönüşecek bir aktivite sebebiyle bana hüsran yaşatmasına izin veremezdim. Çünkü ödevlerimi yapmazsam asla eğitimi almışım gibi hissedemem, ben biraz her şey aşırı tam olmalı biriyim. Bu yüzden kendime dedim ki; “İzlemcim, önünde 21 gün gibi bir süre var. Sen Bu işi 21 günde çözer, sınıfta da bu ödev önüne geldiğinde gülüp geçersin. Bak önümüz bahar, sonra yaz. Bu işi alışkanlık haline getirdin getirdin, yoksa kış geldiğinde kimse seni o soğuk duşa sokamaz.” gibi telkinlerle kendimi bu sürece hazırladım ve 8 Nisan Pazartesi sabahı duşa girerken bu challange’a başlamaya karar verdim.

 

 

Neler Yaşandı?

Eğitime göre duşun sonunda değil başında 5 dk soğuk suyla yıkanmak gerekiyor. Bunun sebebi zihnime hükmetmeyi öğrenmeliyim. O anda o sudan kaçmak isteyeceğim, sıcak suyla yıkanmak isteyeceğim; çünkü alışkanlıklarım zihnime bunu öğretti ve ben istediğim zaman bilinçaltımda yer etmiş kalıpları değiştirebilir, yok edebilirim. Bununla birlikte suyun soğuk olduğunu düşünmezsem o kadar soğuk gelmez. Özetle öğreti bunu deneyimlemeyi amaçlıyor. Gerçekler öyle değil tabi!

soğuk duş

İlk gün hesabıma göre 300 saniyeyi içimden sayarak 5 dk boyunca yıkanacağım; ama höngür diye o suya girmek çok da akıl karı değil. Ben de saniyeleri 50’şer 30’ar falan bölerek sağ kolum, sol bacağım, biraz sırtım, şimdi göbeğim diye parça parça soğuk suya girerek atlatmaya çalıştım. Son 10 saniye tüm vücudumu suyun altına sokarak (o da gerçekten duş aldım diye hissedebilmek için) bekledim ama beynimin soğuktan acıdığını hissettim, ya kalp krizi geçirecektim ya beyin kanaması ama asla sağlıklı bir şeyler olmuyordu vücudumda, emindim. 5 dk soğuk duş işkencesi ardından aldığım ılık duşun keyfini anlatamam. Ama ilk günden şu faydasını gördüğümü söyleyebilirim; kaynar suyla yıkanmaktan vazgeçmek için kesin çözüm; çünkü normalde soğuk sayılabilecek kadar ılık suyla tüm banyomu yapabildim ve o kadar soğuk suyun ardından sıcacık geldi ılık su bana.

İkinci gün de aslında ilk gün gibi geçti; ama biraz daha teslimiyet vardı. Bu iş yapılacak ve sen kollarını sallayarak bu suyun altında vücut ısını yükseltemezsin, sakin ol ve saniyeleri saymaya devam et gibi kendi iç kavgalarımla ikinci gün de parça parça soğuk su değdirimi, 10 saniye kadar full soğuk su altında duruş ve ılık suya geçiş şeklinde tamamlandı.

Üçüncü gün bana neler oldu bilinmez; artık duşta geçirdiğim sürenin uzaması mı canımı sıktı suyun altında bomboş durup öylece işkence çekiyor olmayı mı kaldıramadım neyse artık ben soğuk suyu açar açmaz zıbam! diye daldım duşa. Bütün bir 5 dakikayı tüm vücudumla soğuk suyun altında geçirdim. Yıkanma olarak adlandırdığımız şampuandı kremdi duş jeliydi o evreleri soğuk suyla halledip ılık suya geçiş yapmadan çıktım. Bu durum o kadar hoşuma gitti ki, muhtemelen duş süresinin 5 dk’ya inmiş olması, o dakikaların boş boş saymayla bir türlü geçmemesine çözüm olarak şampuanlama vs ile oyalanmış ve sürenin daha hızlı geçmesini sağlamış olmam gibi şeyler olduğunu tahmin ettiğim sebeplerle soğuk duş pratiğini tam anlamıyla yerine getirmiş olmanın hazzını yaşadım.

Dördüncü gün, duşa girmeden önce hem sabah açlığıyla göbeğimin inik olması hem de 3 gündür soğuk suyla yıkanmanın verdiği bir dirilikle cildim bir güzel göründü gözüme. Bunun da vermiş olduğu gaz ve istikrarın da getirmiş olduğu bir sorumlulukla dördüncü gün de bütün bir duşu soğuk suyla geçirdim. Artık sıcak suya girer gibi suyun altına rahatça girebiliyordum. Hala çok soğuk bir suyun altında olduğumun farkındaydım ama zihnim bana “öleceksin kaç oradan” sinyalleri vermeyi kesti, nefesim daralmıyor, bilincimi kaybetmiş gibi hissetmiyor ya da baş dönmelerim olmuyordu.

Bu yazıyı yazarken 7.günün akşamındayım. Bu işin bana zor gelen tek kısmı her gün duşa giriyor olmak. Bunu normalde de yapıyorum; ama zaten aşırı kuru olan saçlarımın biraz daha kötüleşmesi fikri beni bir küçük geriyor. Bunun için her sabah şampuanlama yapmıyorum; bazen sadece soğuk suda 5 dk yıkanıp çıkıyorum. Saçın kendi yağına da ihtiyacı var.

Ben eğitim başlayana kadar ve belli ki devamında da soğuk duş almaya devam edeceğim. Diyebilirim ki istikrarlı yapılan her şey bir süre sonra refleks haline dönüşüyor. Aslında spor ya da sağlıklı beslenmeyi de bu yolla hayatıma katabilirim. Ama elbette onlar duş almak kadar basit eylemler değil, daha çok emek, zaman ve enerji gerektiriyor. Yine de yakın zamanda onların da hayatımın bir parçası olacaklarına inanıyorum! Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir