Nap Dress | Pandemi modası uyku elbiseleri

nap dress uyku elbiseleri

Nap dress son zamanlarda sosyal medyada çok sık karşılaştığımız bir etiket. Bir diğer adıyla uyku elbiseleri olarak bilinen nap dress akımı, beraberinde geçmiş zaman esintileri de getirerek pandemi ile yeniden yükselişe geçti. 

Ev şıklığı artık konfordan uzak değil 

evde giyilen elbiseler

Evde uzun süreler vakit geçirdiğimiz şu dönemde, kıyafet seçimlerimiz ve giyim alışkanlıklarımız da ister istemez buna uyum sağlayacak şekilde değişti. Pandemi başında ofisleri terk edip evlerde çalışmaya başlayan bir kesim beyaz yakalı, uzun süre ofis görünümünü kameranın aldığı alan içerisinde korumaya devam etti. Bir kesim hızla tüm gün pijama modunu açtı. Bir süre evde çalışma psikolojisine girmek için gerçekten dışarı çıkar gibi giyinip bilgisayar başına geçmeyi deneyenler de oldu, buna hiç gerek duymayanlar da. Ama evde giyinmek kesinlikle hepimiz için bir şekilde mesele oldu. 

dap dress ev elbisesi nap dress

Pandemi olsun ya da olmasın kendinizi Netflix – cips – çikolata üçlüsüyle ödüllenmediğiniz günler tüm günü pijama ile geçirmek çok sağlıklı değil. Yataktan kalktığınızda üstünüzü değiştirmek, güne başlamış olmanın bir işareti (aksi halde her an yatağa dönmeniz an meselesi). Ancak elbette pandemi boyunca evden hemen hemen hiç çıkmayanlar için, pandemi öncesinde giydiği kıyafetleri giymek artık pek çekici gelmiyor olabilir. Kotlar, gömlekler, etekler, ceketler tüm gün evde olanlar için pek de konforlu seçenekler değil. Hal böyle olunca pijamaların evrimi başladı. Artık dolaplarımızda “yatarken giydiğim pijamalarım” ve “kalktıktan sonra giydiğim pijamalarım” bölümleri oluşmaya başladı. 

Pijamaların altın çağı : pandemi

uyku elbisesi

Ev giyimi pandemi ile beraber adeta altın çağını yaşıyor. Evde geçirdiğimiz süre boyunca kendimizi daha iyi, pozitif, enerjik hissetmek için içgüdüsel olarak temiz ve şık olmak istiyoruz. Bunu da en konforlu yoldan yapmanın yollarını arıyoruz. Eskiden dizi çıkmış pijamalar sadece yatarken giydiğimiz için sorun değilken, şimdi kombinler yapıyoruz. Pijama takımları, eşofmanlar, kimonolar ve tabiki elbiseler en çok tercih ettiklerimiz oluyor. Nap dress yani uyku elbiseleri de işte böyle yeniden yükselişe geçiyor.

Tarihten gelen konfor

nap dress ev şıklığı

Uyku elbisesi denmesinin en önemli sebeplerinden biri bunların gerçekten 1800 ‘lü yıllarda kadınların gece yatarken giymeyi tercih ettiği elbiselere göz kırpması aslında. Çoğunlukla ayak bileklerine kadar uzanan, mümkün olduğunca bol ve uçuş uçuş olan bu elbiseler, “ee ben bunu dışarıda da giyerim” dedirten cinsten. Bu elbiselerin bence ülkemizdeki en başarılı temsilcisi de Gül Ağış’ın (kendi adının tersi olan) Lug von Siga markası. 

Oversize ve nap dress kardeşliği

mini nap dress

Evde geçirdiğiniz vakti daha değerli kılmanın yollarından biri, kendinizi “nasılsa evdeyim” rahatlığına bırakmadan; ama günlük hayatınızı da zorlaştırmayacak seçimler yapmak. Nap dress bu anlamda -özellikle de yaz yaklaşırken- hepimizin kurtarıcısı olacak gibi görünüyor. Onları sadece uzun, A kesim, fiyonklu görmeyeceğimizden de eminim. Birçoğumuz için boyfriend t-shirtler ya da oversize trikolar da uyku elbisesi niteliğinde. Bu nedenle maxi nap dress yerini zamanla midi ve mini seçeneklerine de bırakacaktır diye düşünüyorum. Şimdiden dolabınızda yer açın. 

Alışveriş 

Sizin için seçtiğim nap dress modellerine göz atın. 

Alışveriş linki

Bunu da sevebilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir