Konya Kitap Günleri ve Hoşgörü Şehri’nde Bir Gün…

Konya Kitap Günleri ve Hoşgörü Şehri’nde Bir Gün…

Geçtiğimiz günlerde “maneviyatın başkenti” Konya ‘yı ziyaret ettik ve başta Konya Kitap Günleri kitap fuarı olmakla birlikte şehrin geri kalan güzelliklerini tanıma fırsatı yakaladık. Bakalım siz de Konya’nın eşsiz atmosferinden bizim kadar etkilenecek misiniz?

Konya Kitap Günleri Ziyaretçilerini Ağırlamaya Hazır!

Bilindiği üzere Türkiye’nin en çok kitap okuyan illeri arasında yer alan  Konya, düzenlediği fuarlar ile bu alışkanlığı daha küçük yaşlardan edinilmesi için etkili çalışmalar yapan aktif bir şehir. Bu alanda sık sık etkinlikler düzenleyen Eğitimevi Organizasyon, son 5 yıldır düzenli olarak Konya Kitap Günleri fuarına Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle imzasını atıyor. Bu yıl 27 Mart – 9 Nisan tarihleri arasında toplamda 250 bin ziyaretçiyi ağırlamayı hedefleyen Konya Kitap Günleri kitap fuarı, Mevlana Kültür Merkezi’nde kitapseverlerle buluşuyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in konuşmasıyla 27 Mart günü açılış yapan fuarda, 70 adet yayınevine ait eserler sergileniyor. Fuarı ziyaret edenler 100 bin çeşit kitabı inceleyebiliyorken, aynı zamanda aralarında İlber Ortaylı, Hanefi Avcı, Vehbi Vakkasoğlu, Kahraman Tazeoğlu, Emine Şenlikoğlu, Kamil Çakır, Ayşe Ortadeveci gibi ünlü yazarların bulunduğu konferanslara da katılma fırsatı yakalıyor. Ziyaretçiler için fuarda her gün “Ben Mehmet Akif” oyunu da sergileniyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek

Eğitimevi Organizasyon sadece Konya’da değil, Türkiye’nin pek çok şehrinde çocuklara kitap okuma sevgisini aşılamak adına çeşitli organizasyonları hayata geçiriyor. Çocukların kitap okumanın yanında yazarlık konusunda bilgi sahibi olmaları ve hatta bu deneyimi yaşamaları için hikaye yazma yarışmaları gibi etkinliklere katılmalarını, yazarlarla tanışarak bu mesleği birinci ağızdan dinlemelerini sağlıyor. Üstelik “kitap kumbara” uygulamasıyla, çocukları fuarlardan önce bir süre para biriktirmeye yönlendirerek hem fuarlarda kendi kitaplarını kendilerinin satın almasını sağlıyor hem de kitap okumanın yanında tasarruf etmeyi öğrenmelerine yardımcı oluyor. Konya Kitap Günleri için de öğrencilere toplamda 100 bin adet kitap kumbara hediye edildi.

Kitap Fuarı Açılış

Kitap Fuarı

Konya’nın ‘Mana Yıldızları’

Konya elbette sadece bir günde gezip bitirmesi mümkün olmayan derin maneviyata sahip bir şehir ve sokaklarında gezerken bunu tüm hücrelerinizde hissedebilirsiniz. Biz bu kısa gezimize Mevlana Türbesi, daha doğrusu Mevala Asitanesi’ni ziyaret ederek başladık. Mevlana Kültür Merkezi’nden yürüyerek 6-7 dakikada varabileceğiniz uzaklıktaki türbede, Hazret-i Mevalana ile birlikte babası ve o zamanın en büyük bilginlerinden Bahaeddin Veled, kızı Gevher Hatun, torunu, yakın dostu, talebesi gibi Mevlana’nın hayatında önemli yere sahip ve İslamiyet adına önemli eserler bırakmış isimlerin kabirlerini de ziyaret edebiliyorsunuz. Türbenin içerisinde eskiden sema salonu olarak kullanılan küçük alanda şimdi Sakal-Şerif ve el yazması Kur’an-ı Kerimler büyük titizlikle sergileniyor. Asitanenin bahçesinde yer alan ufak odaların her birinde o döneme ait el yazması Kur’an-ı Kerimler, sarıklar, kıyafetler, tesbihler, posta çantaları, Mevlana’nın yazmış olduğu eserler, o dönemde kullanılan kalemler, kalemtraşlar, dokuma kilimler hatta evlerde kullanılan aksesuarlara kadar pek çok değerli tarihi eseri inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Mevlana Türbesi

Mevlana Türbesi’ne yine çok uzakta olmayan bir mesafedeki Şems-i Tebrizi’nin türbesini ziyaret ettik. Şems, Mevlana’nın hayatında büyük değişikliklere yol açmış, ona gönülden bağlı olan İslam alimi ve mutasavvıf. Şems-i Tebrizi türbesi, küçük bir parkın tam ortasında yer alıyor. Mevlana ‘nınki kadar görkemli olmasa da Mevlana’yı Mevlana yapan bir ismin kabrinde olmak bile duygu seline kapılmanıza yetiyor.

Konya’da gezilecek 60’dan fazla türbe var. Ancak biz son olarak soyadını Konya’dan alan ve Konya’nın ileri gelen alimlerinden biri olan Sadreddin Konevi Türbesi’ni ziyaret ettik. Bu türbenin diğer türbelerden farklı olduğunu söyleyebiliriz. Ahşap ağırlıklı olan diğerlerine göre bu türbe; daha günümüze yakın tasarımla betonarme yapıya sahip. Diğerleri gibi üstü kapalı değil ve gökyüzünün görünebildiği bir kubbesi bulunuyor. Anlatılanlara göre alimler, öldükten sonra türbeler gibi üstü kapalı yapılara defnedilmek istemezlermiş. Bunun gibi pek çok bilgi ve kısa hikayeler eşliğinde gezdiğimiz türbe ziyaretlerimiz sonra erdiğinde bizim için de artık İstanbul’a dönüş vakti gelmişti.

Şems-i Tebrizi Türbesi

Konevi Türbesi

Ziyafetin Adresi Konya ve Tadı Damağınızda Kalacak Eşsiz Lezzetleri

Konya’ya kadar gidip de etli ekmek yemeden dönmek olmaz. Biz de Konya’nın en meşhur etli ekmek restoranı olan Halk Etli Ekmek’de bu lezzetin tadına varmış olduk. Masa boyunca uzun aşhap bir servis üzerinde gelen etli ekmekler aslında 4 çeşitmiş. Bunlardan biri bildiğimiz etli ekmek, diğerleri bıçak arası (etler biraz daha kıymaya yakın biçimde), Recai ve Konya karışık. Aslında Konya Karışık dedikleri eskiden Mevlana olarak anılıyormuş; ancak Mevlana isminin bu tür ürünlerde kullanımının yanlış bulunması sebebiyle ismi değiştirilmiş. Recai ise, Konya’ya ve Konya’da sadece bu restorana özel bir tat; Konya’nın özel bir peyniri ile yapılıyor ve gerçekten çok lezzetli. Konya deyince akla etli ekmek gelir; ancak ben öncelikli servis edilen ve yine buraya ait lezzetlerden biri olan bamya çorbasını da ilk kez deniyor olmama rağmen  çok sevdim. Ziyaret ederseniz mutlaka deneyin derim. Bununla birlikte uğradığımız her dükkanda Anadolu insanının o sıcak tavrıyla karşılandık ve ünlü Konya Şekeri ve helvaları elimizden düşmedi diyebilirim. Sade çekme helvası oldukça hafifti, güzel bir hediye fikri olabilir.

konya kitap günleri

Sonuç olarak, İstanbuldan sadece 50 dk uçuş mesafesinde olan Konya’yı henüz ziyaret etmediyseniz bir hafta sonu mutlaka gezip görmelisiniz. Hatta Kitap Günleri sona ermeden giderseniz, ünlü yazarlarla ve binlerce eserle tanışma fırsatı da yakalayabilirsiniz. Gitmişken Konya’nın gönlünüzde derin izler bırakacak türbelerini, mezarlıklarını ziyaret etmeyi ve muhteşem yemeklerinden tatmayı da unutmayın. Sevgiler…Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir