İstanbul Moda Haftası 2013 Boğazda Moda Keyfi

İstanbul Moda Haftası 2013 Boğazda Moda Keyfi

İstanbul Moda Haftası bu yıl Kuruçeşme Arena’da düzenlendi. American Express sponsorluğundaki Mercedes Benz İstanbul Moda Haftası etkinliği, moda tutkunlarına 5 gün boyunca boğaz keyfi yaptırdı. Her yıl bir öncekinden daha doyurucu olan atmosferiyle  günler öncesinden heyecanına kapıldığımız  bu dopdolu haftanın detayları 2014 ilkbahar yaz sezonundaki gardrobumuzun hazırlıklarını şimdiden başlattı.

*Keyifli Alışveriş Dergisi Kasım 2013  sayısında yayınlanan yazımdır. 

İstanbul Moda Haftası ‘nda İlkbahar/Yaz 2014’e Genel Bakış

burçe bekrek günseli türkay

İstanbul Moda Haftası boyunca izlediğimiz defilelerde, nude renkler zamansız siyah ve beyazın tahtını sallayacak gibi gözüküyordu. Bol dökümlü etekler, peplum bluzlar/elbiseler gibi görmeye devam ettiğimiz parçalara fileyle tanışan kalem etekler eklenerek bize yeni bir bakış açısı kazandırdı .Lüksün önemli temsilcileri altın sarısı ve püsküller, gelişigüzel toplanmış hissi veren kabarık saçlar  flapper kızlarına gönderme yapar gibiydi. Hem büyük parçalarda hem de detaylarda sıkça rastladığımız derinin hakimiyeti hissediliyordu. Sıcak yaz günlerinde bolca tercih edeceğimizi düşündüğümüz spagetti askılar da gözümüze çarpan zarif detaylardandı. Ara ara truvakar kollara da yer verilmiş olması bizlere serin yaz akşamlarının da unutulmadığını düşündürdü.

Pencereler Yanlara Açılıyor

emre erdemoğlu nihan buruk

Geçtiğimiz yaz yaşadığımız puan mı çizgi mi karmaşası 2014 yazında yerini dijital baskılara, floral desenlere,çini desenlerine bırakacak gibi gözüküyor. Asimetrik kesimli eteklere ve crop-toplara alışverişlerimizde yer vermeye devam ederken özel akşamlar için derin V göğüs ve sırt dekoltelerine alternatif olarak yanlarda açılan pencereler geliyor. Erkek aksesuar modasına kısa bir süre önce katılan el çantaları ise önümüzdeki sezon daha büyük clutchlara dönüşüyor.

Podyumlardan Mesaj Var!

nil kandemir

Tasarımcıların koleksiyonlarında bolca yer verdiği statement t-shirtler hashtag ve soru işaretleriyle (#-?) bizlere soru sorup yanıt bekliyor gibiydi.

Henüz vücuduna bir hikaye işletmemiş olanlara 2014 ilkbahar yaz sezonuna kadar dövme fikrine kendilerini alıştırmalarını tavsiye ediyoruz. Açılan her pencerede, uçuşan eteğin altından görünen her bacakta dövmeler vardı desek abartmış olmayız. Dövmeleriyle tanıdığımız ünlü tasarımcı Umut Eker’in podyumlardaki varlığı bu akımı kanıtlanmış oldu.

Zamana Karşı Trend Savaşı

asu aksu

Modern şehrin kadınları olarak artık neredeyse aynı hayatları yaşıyoruz. Erkenden çıktığımız evlerimize dışarıda, ofiste, okulda bir şeyler için sürekli koşturmanın yorgunluğuyla dönüyoruz. Haliyle bir de modanın peşinde koşturmak yerine onun bize uymasını bekliyoruz. Bu da ortaya ‘’Yeni Kadın’’ı çıkarıyor. Moda editörü Ayşe Ferhangil, İstanbul moda haftasında gerçekleştirdiğimiz söyleşide o kadını bize şöyle anlatıyor: ‘’Dünya modasına  hakim olan modacılardan Phoebe Phillo ve Stella McCartney yıllardır erkek modacılar tarafından anlatılmaya çalışılan ‘yeni kadın’ın kurallarını anlatarak tüm taşları yerine oturttu. Bu kadınların 3-4 tane çocukları, kocaları, sosyal hayatları var. Aynı zamanda hem sosyetikler hem de tasarımcılık yapıyorlar.

Hayatlarını bu şekilde geçirirken de buna uygun giyinmek gerektiğini düşünüyorlar ve buna uygun koleksiyonlar hazırlıyorlar. Bizler de örneğin artık tek paça dar kıyafetler yerine daha bol parçaları layer ediyoruz,  platform topuk giymiyoruz çünkü biz artık yürümek zorundayız, çocuklarımızı kucağımıza almak zorundayız, kuaföre her gün gitmeye artık vaktimiz yok, onun yerine saçlarımızı işini bilen birine bir kez kestiriyoruz, sonrasında yıka ve çık olarak kullanıyoruz, makyözlerde bol fondötenli makyajlar yaptırmak yerine doğru bir cilt bakımı ve doğru beslenmeyle taze bir kadın görünümü elde etmeyi tercih ediyoruz. Kısacası bu kadınlar daha rahat daha özgüvenli ve moda avcıları tarafından bakıldığında da güzel görünen kadınlar.’’ Yani moda artık, her sabah kıyafetini ruh haline ve o günün programının içeriğine göre hesaplayıp o rutine sokabilen kadınların şıklığı üzerine kuruluyor.

Ya İstanbul’un Sokak Modası?

ece özgen

Dünya moda gündeminde her dönem büyük yer verilen sokak stilleri Paris, Londra, Milano gibi şehirlerden sonra İstanbul’da da dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Modanın çıkış noktasının sokaklar olduğunu söyleyen Ayşe Ferhangil sokak modasının belli kuralların ve kaidelerin olmadığı bir alan olduğunu söylüyor ve ekliyor : ‘’Sokak modasının doğasında eleştirilmek ve kendini nasıl hissediyorsan onu gösteriyor olmak var. Berlin; sokak modasının ‘’nasıl hissediyorsan öyle giyin’’ anlayışını en iyi uygulayan şehirlerden biri bence.’’

İstanbul’un şehir olarak bir stili olduğunu; fakat İstanbul kadını çizgisinin henüz oluşmadığını belirten ve moda haftasında sergilediği koleksiyonunda Anadolu kadını çizgisini öne çıkaran Deniz Berdan ise kendisiyle yaptığımız kısa sohbette bu işin kültürle besleneceğinin, daha çok kültüre ihtiyacımız olduğunun da altını çiziyor. Daha önceki yıllarla karşılaştırıldığında son iki yıldır IMG’nin devralmasıyla İstanbul Moda Haftası etkinliklerinin daha profesyonel bir havaya büründüğünü söyleyen ünlü tasarımcı, uluslararası bir kimlik kazanmaya başladığımızı ve yolun çok başında olduğumuzu da ekliyor.

Yumuşak renklerin asi detaylarda kendini yeniden keşfetmeye hazırlandığı ilkbahar yaz 2014 sezonunun ipuçlarını yakalama fırsatı bulduğumuz Mercedes Benz İstanbul Moda Haftası ‘nın bizleri soktuğu büyülü atmosferden çıkmak zor olacak gibi dursa da zihnimize kaydettiklerimizi günlük hayatımıza uyarlarken kendi zevkimizin filtresinden geçirmenin önemini unutmamanızı öneriyoruz.

*Keyifli Alışveriş Dergisi’ni her ay Turkcell Dergilik uygulaması üzerinden ücretsiz olarak okuyabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir