Herkesin Dilinde Bir Maça Çayı Tadı

Herkesin Dilinde Bir Maça Çayı Tadı

Maça çayı son zamanlarda herkesin dilinde. Çok sağlıklı, çok hızlı kilo verdiriyor diye burnumuza burnumuza sokulduğu için, hepimiz en az bir kez bu içecek ile ya karşılaşmışızdır ya da bu içeceği duymuşuzdur. Peki nedir bu maça çayı ve ne işe yarıyor?

Maça Çayı Nereden Geliyor?

maça yeşil çay

Tahmin etmek zor değil; doğadaki her şeyin çayını yapabilen bir millet olarak Japon kültüründen gelen maça çayı, bize de kendini hemen sevdiriyor. Yeşil çay ailesinden bir tür olan maça (matcha) çayı, maça bitkisinin toz haline getirilmesi sonrasında sıcak su ile karıştırılarak çay haline getiriliyor. Aslında maça çayının sırrı da burada ortaya çıkıyor.

10 Bardak Yeşil Çay Yerine 1 Bardak Maça Çayı

maça çayı mı yeşil çay mı

Bir tür yeşil çay olmasına rağmen yeşil çaya göre çok daha yüksek etkisi olduğu söyleniyor. Bunun gerçeklik payı var; çünkü maça çayı içerken aynı zamanda bitkisi de tüketiliyor. Normal yeşil çayı düşünürsek; geniş yapraklar halinde ya da yaprakların parçalanarak poşete koyulmuş şeklinde demleniyor. Yani yeşil çayın faydasını, yapraklarından suya karıştığı kadarıyla görüyoruz. Ancak maça çayı, maça bitkisinin bir süre bekletilip kurutulmasının ardından tamamen toz haline getiriliyor. Bizler de maça tozunu sıcak suya katarak içiyoruz. Yani bitkinin tamamı vücudumuza nüfuz etmiş oluyor. Bu da bir bardak yeşil çayın on katına kadar daha fazla etki etmesinde büyük rol oynuyor.

Maça Çayının Faydaları

maça çayı

Bugün hangi cafeye gitseniz menüsünde bulabileceğiniz maça çayı, hemen her sağlıklı yaşam uzmanı tarafıdan da şiddetle öneriliyor. Metabolizmayı oldukça kısa sürede hızlandırabiliyor olması, en önemli sebeplerin başını çektiği maça çayı bunu, içerdiği antioksidanlar sayesinde başarıyor. Bu yüksek orandaki antioksidanlar sadece vücudun daha iyi sindirim yapmasına yardımcı olmuyor, aynı zamanda vücutta kanser hücrelerinin oluşumunu engelliyor, alzheimer hastalığını yavaşlatıyor ve vücuttan zehirli toksik maddelerin (özellikle sigara kullanımı ile biriken) atılmasına yardımcı oluyor.

Kahve mi Maça Çayı mı?

vanilya maça latte

Sabahları kahve içmeden ayılamayanlar için bir alternatif de maça çayı olarak karşımıza çıkıyor. İçerdiği kafein nedeniyle kahve yerine de tüketilebilen bu çay, kahveden farklı olarak vücutta yüksek yağ yakımı sağlıyor. Zayıflamaya etkisini bu yolla da gösterebilen maça çayı, aynı zamanda yarattığı yağ yakımı işlemi sonucunda gün içerisinde ciddi bir enerji ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Bu sayede maça çayı, içenleri gün boyu daha dinç ve pozitif hissettiriyor. Hatta pek çok kahve markası da bu bitkinin popülaritesinden faydalanıyor. Kahve zincirlerinin menülerinde matcha tea latte, matcha frappuccino gibi ürünler artık görülebiliyor. 

starbucks matcha frappuccino

Maça Çayı Nasıl Tüketiliyor?

maça çayı faydaları

Toz halinde suya karıştırılarak yapılan maça çayını hazırlarken, kaynamış su kullanmamaya özen göstermek gerekiyor. Çünkü çok sıcak suda toz halindeki bitki, topaklanma yapabiliyor. Bu nedenle bir bardak suyu kaynadıktan sonra bir dakika kadar bekletmek daha homojen bir karışım elde etmeye yardımcı oluyor. Bir bardak bitki çayı için, bir çay kaşığı maça bitki tozu yetiyor. Bu çay ile birlikte bal, çubuk tarçın ya da limon kullanıldığında da oldukça zengin ve yumuşak içimli bir bitçi çayı elde ediliyor.

maça çayı

Son olarak; diğer her bitki çayında olduğu gibi maça çayını da günde 2 bardaktan fazla tüketmemek gerekiyor. Bu, vücutta bazı organların çok daha fazla çalışmasına ve yorulmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle 2 bardak maça çayı içilse dahi, diğer bitki çaylarıyla da devam etmemek gerekiyor.  

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir