Franca Sozzani : Başkaldırının En Kreatif Hali

franca sozzani

2016 yılında 66 yaşında hayata veda eden, Vogue tarihinin en iz bırakan editörlerinden Franca Sozzani’nin hayatı, oğlu Francesco Carrozzini tarafından kameraya alındı.

Modaya duyduğu aşkın yanı sıra sanata, yeteneğe ve farklı bakış açılarına da oldukça önem veren Franca’nın Vogue İtalya için yaptığı pek çok kapak ve dosya, moda sektöründe yankı yaptı. “Franca: Chaos and Creation” adlı belgeselde de izleyeceğiniz üzere, Franca’nın en çok dikkat toplayan çekimleri arasında estetik çılgınlığına, uyuşturucu bağımlılığına, sadece siyah modeller ve sanatçılardan oluşan kapakların yer aldığı sayıda olduğu gibi ırkçılığa karşı duruşunu cesurca sergiledikleri yer alıyor. 

franca chaos and creation

Belgesel boyunca yanınızda kalem kağıt bulundurmanız iyi olabilir; çünkü Franca’nın ağzından dökülen her cümleyi not etmek isteyeceksiniz. Tıpkı Franca’nın olduğu gibi bağlı olduğu yayın grubunun gücünü doğru kullanmakla beraber iyi bir yayıncı aynı zamanda, bu gücün kendisi olabilendir. Sadece yayın yaptığı alanın hedef kitlesine hitap etmekle kalmayıp, kendi alanını herkesin dönüp bakmak isteyebileceği bir sahneye çevirebilmek, belki de Franca’nın Vogue İtalya’da genel yayın yönetmenliği yaptığı süre boyunca en etkili sihriydi. O her zaman için farklı olana şans vermeyi seçerken, kalbinin derinliklerinde orada bir ateş yandığından emin olurdu. Bu yüzden, attığı her adımla olay olan deli bir kadın olmak yerine, aklını kalbindeki tutkuyla beraber işlerine ince ince işleyebilen zeki bir yayıncıydı. 

Modaya ilgisi olan olmayan herkesin kendi hayatına katacak bir şeyler bulabileceği ilham dolu bu Netflix belgesini kaçırmadan mutlaka izleyin.

franca chaos and creation

Bunu da sevebilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir