Erken uyanma alışkanlığı | Neler denedim? | İşe yaradı mı?

erken uyanma

Erken uyanma alışkanlığımı geri kazanmak için sık sık kararlar alıyorum; ancak her seferinde uyku kazanıyor. Her karar, bir öncekine göre “bu sefer farklı” oluyor ama sonuçlar hiç değişmiyor. O nedenle ilk günden bu iddiada olmak yersiz olurdu. Yine de kendime verdiğim sözleri tutmanın (aynı zamanda tutmamanın da) her şeyden önce kendimle ilişkimi nasıl etkilediğini bildiğimden, bu kez bedenime söz geçirmeye kararlıydım. Ve öyle de oldu. Sonunda uyku değil ben kazandım ve bu yazıda da bunu hayata geçirirken nasıl süreçlerden geçtim, neler denedim, hangileri işe yaradı bunları anlatacağım. 

Beynini ikna et

Bu kez diğerlerinden farklı olarak bu kararı geceden uygulamaya başladım. Yatmadan önce kendime “yarın sabah Saat 05:00 ‘te uyanmaya niyet ediyorum” dedim sesli bir şekilde. Bu çılgınca gelebilir ama bir şeyleri sesli söylemek beyni ikna etmenin en etkili yöntemi. Bunu yaptığınızda beyniniz uyuduğunuz süre boyunca zihninizi ve bedeninizi buna hazırlıyor. Etkisi olduğunu düşünüyorum; çünkü ilk gün hiç de fena değildi. 

Kendini yataktan at

sabah yataktan çıkma

Bazı günler alarm ilk çaldığında duymayabiliyorum. Eskiden olsa “Nasılsa 05:00’te uyanamadım, bugün olmadı” deyip hemen vazgeçer ve uyumaya devam ederdim. Bu kez tekrar uykuya dalmamaya çalışarak kendime bir süre yatakta kalmaya izin veriyorum. Bu süre boyunca kendimi yataktan çıkmak için ikna etmeye çalışıyorum. Sabahları kedim, hemen yanımda o kadar güzel uyuyor ki ona sarılıp devam etmemek çok zor oluyor. Beyniniz size alışkanlıklarınızı değiştirmemeniz için pek çok şey hatırlatıyor. “Ne yani hayatının geri kalanında her sabah böyle erken uyanma işkencesi mi çekmek istiyorsun?” diye yatakta kalmanız için bahaneler üretip duruyor. Bedeninize söz geçirmek, kendinize sahip olduğunuz gücü hatırlatmanın çok güzel bir yolu. Yatakta kalma süreniz için bir sınır koyun (benimki ikinci alarm). İkinci alarm çalar çalmaz bedenime söz geçiriyor ve kendimi yataktan atıyorum. Yataktan çıkmak birçok problemi bir anda çözüyor. 

Kahve yerine yeşil elma? 

Normalde ayılmak için ilk iş duşa girmek faydalı olabilir. Ama benim erken kalkmayı en çok isteme sebeplerimden biri sabah yogasını hayatıma tekrar sokmak ve daha çok yazı yazabilmek. Duş, yoga sonrası bir aktivite olacağından, uyanmak için kendimi buna ihtiyaç duymaya alıştırmak istemedim. Ben uyanır uyanmaz kahve makinasını çalıştıranlardanım. Bu kez onu da yapmamayı denedim. Çünkü zaten her gün çok fazla kahve içtiğim için vücudum bunu ayılmak için yeni bir etken olarak görmeyecekti. Yeşil elmanın, içindeki doğal şekerin kan şekerini hızla yükseltmesi sebebiyle  kahveden daha ayıltıcı olduğunu okumuştum. Bu yüzden önce bir bardak yarım limonlu su içtikten sonra elmaları hazırladım. Ama sadece 1 dilim yiyebildim çünkü sabah uyanır uyanmaz katı bir şeyler yemek pek bana göre değil sanırım. Bu nedenle sabahları ilk iş yine kahve yapmaya devam ediyorum. 

sabah kahvesi

Yoga ve meditasyon

Bir süredir ikisini de yapmadığım için kendime bir itici güç bulmam gerekiyordu. Eğer meditasyona oturup meditasyon boyunca hiç medite olamadığınızı düşünürseniz, ikinci gün meditasyon minderine geçmek çok daha zor olur. Ben de hayatımın meditasyona oturamadığım bir döneminde olduğum için bunu bir belgesel üzerinden yapmaya karar verdim ve ilk gün Netflix’teki Headspace : Meditasyon Rehberi’ni izlemekle başladım. Zaten ilk bölüm “Başlamak” üzerine. Bölümlerin sonunda da size kısa bir meditasyon pratiği yaptırıyor. Benim meditasyondayken ve sonrasında ne kadar iyi hissettiğimi hatırlamam için çok faydalı oldu. 

Meditasyonu tamamladıktan sonra da 20 dk ‘lık yoga ile devam ediyorum. Bunun için de Çetin Çetintaş’ın element serisinden toprak elementi yogasına başladım. Toprak elementi yogası 40 gün sürüyor ve her gün düzenli olarak (mümkünse sabahları) yapmak gerekiyor. Bu da bende devam etmem için bir challange etkisi yaratıyor. Eğer sürekli olarak fikirler kafanızda uçuşuyor, her gün yeni bir şey yapma kararı alıyor ama bir türlü harekete geçemiyorsanız, yüksek ateş elementinizi toprak elementi ile dengeye getirmeniz gerekiyor. Benim durumum buydu; bu nedenle toprak elementi yogası ile başlamak istedim. 

Soğuk duş

Yoga sonrasında yaptığım duşa soğuk su kısmını da ekledim. Bir süre önce aldığım Halit Çevik ile Farkındalık Geliştirme Semineri’nde ödevlerimizden biri soğuk duş almaktı. Soğuk duşun faydaları saymakla bitmez elbette; ama pek çoğu için bir işkence yöntemi olarak kabul ediliyor. Normalde duşa girer girmez soğuk suyla vücudunuzun her yerini ıslattıktan sonra sıcak banyoya devam edebilirsiniz. Ben 1 yıllık eğitim boyunca her gün duşumun tamamını (kış aylarında da evet) soğuk suyla yapmaya devam ettim. Sanırım kendim için yaptığım en faydalı yatırımlardan biriydi. Soğuk suyla alınan duşun ne kadar iyi hissettirdiğini hatırladıktan sonra soğuk suyla başlayıp ılık su ile devam eden duşu da erken uyanma alışkanlıklarım arasına kattım. Soğuk duşun faydalarını öğrenerek kendinizi buna ikna edebilirsiniz. 

soğuk duş

Günün devamında gelen uyku hali

Erken uyanma ve sonrasında yaptığım aktiviteler güne mutlu ve enerjik başlamamı sağlıyor. Hatta çevremdeki insanlar enerjimi fark ettiklerinde “Sen yine erken uyanmaya mı başladın?” diye soruyorlar. Ancak bu enerjiyi gün boyu korumak çok gerçekçi değil. Hele ki erken uyanacağınız halde bir önceki gece erken uyumadıysanız bu çok zor. Muhtemelen akşam üstü pilinizin bitmeye başladığını hissedersiniz. Çalışıyorsanız odaklanmak, üretmek imkansız hale gelir. Bunu yaşamamak için daha çok kahve içmek yerine, öğünlerinizin arasına mutlaka enerji verici atıştırmalıklar ekleyin. Sabahları rağbet görmeyen yeşil elma, üzerine biraz tarçın serpilmiş haliyle oldukça enerji verici bir ara öğün oluyor bana. Enerji verici atıştırmalıklar için yüzlerce alternatif bulabilirsiniz, hurma da iyi bir seçenek…

Erken uyanma ve bu alışkanlığı kazanmak için yaptıklarınız sayesinde hayatınızdaki zaman ve enerji de artıyor. Bu da yapmak istediğiniz bir çok şeyin kolaylıkla hayata geçmesi için size fırsatlar yaratıyor. Kafanızda birikmiş olan yapılacaklar listesinden her geçen gün bir şeylerin üstünü çizmek, size devam etme ve daha çok yapma gücü veriyor. Burada anlattıklarım konusunda eğer sormak istedikleriniz olursa bana ulaşın, bunu beraber hareket geçirelim:)

Bunu da sevebilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir