Doğanın Dengesini Koruyan Sürdürülebilir Moda

sürdürülebilir moda

Pandemi ile beraber dört duvar arasına sıkışan hayatlarımızda vazgeçtiğimiz ilk şey kıyafetlerimiz oldu. Evde salondan mutfağa geçerken ne giydiğimizin önemi kalmadı. Dışarı çıkamadığımız için modaya olan ilgimiz sadece instagrama fotoğraf koyacağımız zaman aklımıza geldi. Doğa bize, dışarı çıkamadığımız zaman modanın aslında bir hiç olduğunu gösterdi. 

Tüketimin altın çağı : Pandemi 

sürdürülebilir moda

Tüketim çılgınlığının doruk noktalarını yaşadığımız bu dönemde, öne çıkan tüketim kaynaklarından biri de moda oldu. Pandemi ile beraber yıldızı parlayan e-ticaret sitelerinin yaygınlaşması, ürünlerin daha erişilebilir hale gelmesi, alışveriş alışkanlıklarının kolaylaşması sebebiyle üstünde az düşünülmüş satın alma kararları, influencerların popülerleşmesi ve affiliate marketing’in bir gelir kaynağı niteliği kazanması derken herkes moda sektörünü ayakta tutma yarışına girdi adeta. 

Tüketicinin bu davranışı paralelinde sadece e-ticaret siteleri değil; aynı zamanda orada satış yapan büyük küçük firmalar, bu firmaların 3.parti iş ortakları, reklamverenler, reklam ajansları, stylistler, fotoğrafçılar, sosyal medya uzmanları, modeller vs bu sektörden para kazanan çok sayıda meslek ve iş kolu sahibi, bu durumun etkisi azalmadan sürmesi için elinden gelen çabayı göstermeye girişti. Ancak tüketim bu hızda artmaya devam ederken herkesin unuttuğu bir şey vardı : Doğamız. 

Sürdürülebilir moda nedir?

sürdürülebilir moda

Sürdürülebilir modaya bakmadan “sürdürülebilirliğin” üstüne eğilmekte fayda var. Kelime anlamı ile “sonsuza kadar var olma” olarak bahsedebileceğimiz bu kavram, bizim hayatlarımıza 80’lerde yapılan bir doğayı koruma kampanyası ile beraber girmiş oldu. Sadece moda değil, hayatta kalmaya çalışırken gidermek zorunda olduğumuz tüm ihtiyaçlarımızı, gelecek nesillerden çalmadan, doğal kaynakları korumaya odaklanarak karşıladığımız zaman sürdürülebilirlik yaratmış oluyoruz. 

Sürdürülebilir bir marka ya da firma olmak için, üretilen ürün ve hizmetin, doğal kaynaklara zarar vermemesinin yanı sıra, istihdam alanları yaratarak ekonomiye katkıda bulunması da gerekir. Tüm bunlar bir araya geldiğinde, hem ihtiyaçlarını karşılayabilen hem de doğayı koruyan sonsuz nesiller yaratmış oluruz. Ancak sürdürülebilir moda bundan daha fazlasını kapsıyor. Bir “davranış biçimi” olarak kabul edilen sürdürülebilir moda, hem üretici hem tüketici için doğa adına tüm süreçlerde daha sorumlu tercihler yapmayı merkezine koyuyor. 

Sürdürülebilir modayı benimseyen üreticiler; ürünlerin üretiminde kullandıkları malzemeleri daha doğal maddelerden seçiyor, geri dönüştürülebilir ve doğada çözünebilir moda ürünleri yaratmaya, hatta ürünlerin dağıtımında dahi doğa dostu araçlar kullanmaya özen gösteriyor. Üretimde kullandıkları enerjiyi daha tasarruflu enerji kaynaklarından yana tercih edip, kullandıkları suyun geri dönüştürülerek yeniden kullanılmasına dikkat ediyor. 

Sürdürülebilir modayı benimseyen tüketiciler ise; satın alma tercihlerini daha “kullan at” merkezinden uzakta, uzun yıllar kullanabileceği kaliteli ürünlerden yana yaparken, elindeki ürünleri de yeniden kullanmaya odaklı oluyor. Örneğin eskiyen ürünlerini tamir edip ya da yeniden tasarlayıp kullanmaya devam etmek, 2.el ürün alışverişini hayatına sokmak, mevcut ürünleri takas edebileceği ya da ödünç alabileceği çevreler edinmek gibi davranış biçimleri modanın daha sürdürülebilir olmasında tüketici katkıları oluyor. 

sürdürülebilir moda

Daha bilinçli bir tüketici olmak ve sürdürülebilir moda akımını desteklemek için önce kendimizi daha sonra satın aldığımız firmaları iyi tanımalıyız. Kendimizi iyi tanıdığımızda, moda endüstrisinin kafa karıştırıcı etkilerinden uzakta, daha anlamlı ve verimli kararlar alabiliriz. Firmaları iyi tanımak ise, ürünlerini satın alacağınız markanın yukarıda bahsettiğimiz tüm süreçleri hakkında bilgi sahibi olmamızı ve doğaya zarar veren firmaların ürünlerini satın almaktan uzak durmamızı sağlayacaktır. Bu sayede, tüketiciler daha doğa dostu ürünlere ve firmalara yatırım yaptıkça, üreticiler de tercihlerini bu yöne doğru çevirecektir. 

Sürdürülebilir moda destekçisi bazı örnekler

Sürdürülebilir moda destekçisi bir üretici olmanın en belirgin özelliklerinden biri, geri dönüştürülmüş ürünleri üretimde kullanmaktır. Geri dönüştürülmüş polyester ve geri dönüştürülmüş pamuk moda endüstrisinin en yaygın sürdürülebilir maddelerinden. Üretiminde bu tip doğal ya da dönüştürülebilir ürünler kullanan firmalardan alışveriş yaparak, sürdürülebilir modayı destekleyebilirsiniz. 

Alışveriş yapacağınız markaları araştırırken, sahip oldukları sertifikaları da inceleyebilirsiniz. Örneğin Küresel Organik Tekstil Standardı (GOTS) ya da Küresel Geri Dönüşüm Standardı (GRS) sertifikalarına sahip markalardan içiniz rahat bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. 

Raw Perceptions bu markalardan biri… 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Raw Perceptions (@rawperceptions)’in paylaştığı bir gönderi

Ürünlerini el işçiliği ile üretmeyi tercih eden, fabrikalaşmadan uzak, doğal malzemeler kullanan sürdürülebilir firmalar da mevcut. Japon sepet örmeciliğinden yola çıkarak ürünlerini el örmesi şeklinde üreten Dragon Diffusion, renklendirme işlemlerini de sebze liflerinden faydalanarak yapıyor. 

Ashley Olsen bu markanın müdavimlerinden…

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

DRAGON DIFFUSION (@dragon.diffusion)’in paylaştığı bir gönderi

Plastik içeren ürünlerin doğada çözünmesinin yıllar sürmesine ve hızlı tüketim moda ürünlerinin bir çoğunun plastik madde içermesine bakarsak, moda sektörünün çevre kirliliğine sebebiyet veren sektörler arasında 2. sırada olmasına şaşırmamalı. Tencel Türkiye, ürünlerinin 6-10 hafta gibi kısa bir sürede doğada çözünebilir olarak üretiyor. İşte destekleyebileceğiniz bir diğer sürdürülebilir modayı benimseyen firma…

Cansu Akın da işbirliği yaptığı influencerlardan biriydi…

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

TENCEL™ Turkey (@tencel_turkey)’in paylaştığı bir gönderi

Moda sektörünün yarattığı çevresel atıktan kurtulmanın ve doğaya zarar vermeden üretime devam edebilmenin en kalıcı çözümlerinden biri teknolojinin gelişmesi ve tüm firmalar için erişilebilir olması. 3 boyutlu yazıcılar, bu alandaki israfın önüne geçmekte önemli bir rol oynuyor. Fazla kumaşların eritilip yeniden kullanılmasını ve üretim hatalarının azaltılmasını sağlayan DefeXtiles teknolojisi, üretim süreçlerindeki adımları da azaltarak aslında az zamanda neredeyse sıfır hata ile üretim yapmaya yardımcı oluyor. 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

MIT Media Lab (@mitmedialab)’in paylaştığı bir gönderi

Yine teknolojinin gelişmesi, sadece moda değil kozmetik sektöründe de doğaya özellikle hayvanlara verilen zararların büyük oranda önüne geçilmesine yardımcı olacaktır. Hayvan deneyleri gerçekten olmalı mı inceleyip öğrendiklerimi yazdığım yazıma da göz atabilirsin. 

Moda, hiçbir zaman sona ermeyecek bir sektör; ancak doğamızın kaynakları sonsuz değil. Bu nedenle alışveriş tercihlerimizi daha bilinçli yaparak, kullan at mantelitesinden çıkıp uzun vadeli, geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir ürünlere yönelirsek bizler de tüketici olarak bu süreçte üstümüze düşeni yapmış oluruz. 

 

Bunu da sevebilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir