Capacity | İstanbul’un Alışveriş Merkezleri

capacity

Bu ay Bakırköy’ün gözbebeği olan Capacity AVM’yi gezdim ve çok keyifli anlar geçirdim. Bakalım siz de aynı keyfi yazımı okurken alacak mısınız?

Bizi hangi şehirlerden okuyorsunuz bilmiyorum; ama biz İstanbul’da oldukça serin ve yağışlı bir nisan ayı geçirdik. Hal böyle olunca, çoğumuzun zamanı yine alışveriş merkezlerinde geçmiştir diye tahmin ediyorum. Benim öyle oldu en azından. Bu durumdan şikayetçi değilim, hatta bana yaradı bu soğuk nisan. Neden mi? Çünkü benim için farklı bir anlamı olan alışveriş merkezi Capacity’yi ziyaret etmek için fırsat bulmuş oldum. 

capacity bakirköy

Çocukluğum yalnızca bir tane alışveriş merkezi olan (gerçi ben onu alışveriş merkezi olarak görmüyorum ama) Tekirdağ’da geçti. Belki de alışveriş merkezlerini bu kadar sevmemin sebebi de budur. Tekirdağ’ın en büyük avantajı İstanbul’a çok yakın olması. Küçük yaşlarımdan beri İstanbul’a her gelişimde en yakın alışveriş merkezine gider, yalnız gezebilecek kadar büyümüş hissetmenin keyfiyle saatlerce dolaşırdım. Sonra 2007 yılında Bakırköy’e Capacity açıldı ve benim bu kaçamak gezilerimin neredeyse tek adresi oldu. 

Capacity Avm, Bakırköy meydanının hemen aşağısında, Carousel Avm’nin tam karşısında yer alıyor. Oldukça şık bir dış görünüme sahip olan Capacity’nin iç tasarımı, sarı ışıklandırma kullanıldığı halde loş ya da iç bunaltıcı değil. Buradaki mağazalar, restoranlar ve sosyal alanlar geniş alan açısından çok şanslı. Daha önce hiç bu gözle bakmadığım için fark etmemişim sanırım; ama Capacity misafirlerinin gözünde lüx bir etki yaratmaya çalışıyor olacak ki farklı giriş kapılarının hepsinde bizi lüx tüketim mağazaları karşılıyor. Ne yalan söyleyeyim işe yaramış.

capacity mağazalar

Bir avm gezgini olarak, sizin de ilk kriterlerinizden olduğunu düşündüğüm soruyu cevaplamak istiyorum ilk olarak : ‘’Inditex grubu var mı yok mu?’’ Yüzümde kocaman bir gülümseyle cevaplıyorum ki; evet var ☺ Bilmeyenler için Inditex grubu, spesifik bir arayışta değilsek çoğumuzun alışveriş merkezi gezisine bu mağazalardan başladığı; Zara, Zara Home, Bershka, Pull and Bear, Stradivarious, Oysho ve Uterqüe’den oluşuyor. Inditex’ten bahsetmişken, Capacity’de Zara’nın hemen yanında bulunan ve benim her gittiğimde özellikle ziyaret ettiğim bir mağaza var; L’Occitane. Bizi dünyanın en güzel kokan ürünleriyle buluşturduğu için Oliver Baussan’a minnet duymalıyız kızlar☺ 

Capacity’nin kat planlamasını çok beğeniyorum. Her alışveriş merkezinde olması gerektiği gibi, en üst katta yemek ve sinema (D&R da genelde bu mağazalarla birlikte yer alır ki Capacity’de de öyle olmuş), ara katlar yukarıdan aşağıya sırası ile giyim mağazaları, kozmetikler, ev ürünleri ve en altta (otoparkı saymıyorum elbette) varsa eğlence mekanları, sanat alanları, tur şirketleri vs olur. Yılların verdiği bu alışkanlığımızı değiştirmeye çalışan yeni nesil alışveriş merkezlerini içime bir türlü sindiremiyor olmam bu yüzden herhalde. 

capacity avm

Yemek katında yeni açıldıklarını fark ettiğim yeni restoran isimleri ile karşılaştım. Bunlardan en çok dikkatimi çeken Stikerz oldu. Sağlıklı yiyecekleri fastfood mantığıyla özel kaplarında servis eden yerli restoran zincirinin en sevimli ürünü ise Choco Stikz. Yine aynı katta hemen Cinemaximum’un yanında, çocuklar keyifli vakit geçirecekleri Toru Entertainment’da eğlenirken ebeveynleri de rahatça yemeklerini yiyebilirler. 

Bir alt kata indiğimizde mağaza koşuşturması başlıyor. Diğer alışveriş merkezleri ile karşılaştırdığımda çok yetersiz kaldığını düşündüğüm Mango’dan şöyle bir turlayıp hemen karşısındaki Capacity’nin geniş alanlarından nasibini alamamış minik ama her zaman için mutlaka kendinize bir şey bulabileceğiniz kadar ürün bulunduran sevimli mağazaya, Oxxo’ya geçmek işte o bahsettiğim başarılı mağaza sıralamasının bir sonucu ☺ Aynı katta uğramayı atlamadığım, zaten yan yana olan iki mağaza Home Store ve Home Store Jeans bulunuyor. Bu iki mağaza bence tam anne-kız alışverişleri için ideal ☺ Anne-kız alışverişi demişken anne-çocuk alışverişlerinden bahsetmek istiyorum; çünkü Capacity’nin GAP grubu adeta bunun için tasarlanmış. GAP, GAP Kids ve GAP Baby’yi yanyana üç mağaza şeklinde dolaşırken bundan en çok çocukların keyif alacağından şüphem yok. 

capacity avm bakirköy

Capacity giyim ihityacını karşılamak amacıyla alışveriş merkezine gidecekler için doğru bir tercih. Alışveriş merkezi içinde hem günlük hem de özel günler için abiye ve sıradışı tasarım arayanlara cevap verebilecek geniş yelpazede mağazaya sahip. Bu arada düğün mevsimini açmak üzere olduğumuz için küçük bir ekleme de yapmak istiyorum; Capacity konum olarak Bakırköy’ün, şanını mutlaka duyduğunuzu düşündüğüm abiyecilerinin olduğu bölgede yer alıyor. Ben yine de marka tercih ederim diyenleri ise; Capacity içinde Beymen Blender&Club, İpekyol, BCBG Max Azria ve son birkaç sezondur çok başarılı tasarımlar sunduğunu düşündüğüm Forever New ve erkek okurlarımız için de W mağazaları bekliyor olacak. 

Capacity’de arkadaşlarla kahve sohbeti, aile ile yemek hatta belki iş toplantıları için tercih edebileceğiniz tüm mekanlar hemen giriş katında sıralanmış. Üçü de her yerde görmeye alıştığımız ve lezzetlerine aşina olduğumuz restoranlardan; Midpoint, Kitchenette ve Chocolate. Ama geniş terası sebebiyle ben tercihimi genelde Midpoint’ten yana kullanıyorum. İçerideki geniş alanları değerlendirme konusunda oldukça başarılı olan Capacity, pek çok noktada farklı markaların standları bulunuyor. Birbirinden sevimli şapkaların olduğu Chapka standında epey vakit geçirdim ve bir bahar şapkası edindim bile. Alt katta karşılıklı konumlanmış Arifoğlu ve Malatya Pazarı standları ise sanki organik bir pazarda geziyormuşsunuz hissi veriyor. Son olarak Capacity’ye gelenlerin eğer otoparka inmeyeceklerse görebileceklerini sanmadığım Simurg Sanat Evi’nden bahsetmek istiyorum. Birbirinden yetenekli ressamların elinden çıkan bu özel tasarım tabloları görmenizi mutlaka öneririm. 

Sizin ziyaret etmeyi en çok sevdiğiniz alışveriş merkezi neresi? En sevdiğiniz alışveriş merkezinde çekilmiş bir fotoğrafınızı izlemkusmen@gmail.com adresime gönderin, bir sonraki yazımızda yayınlayalım☺ 

Keyifli Alışveriş Dergisi Mayıs 2015 sayısında yayınlanmıştır. 

Bunu da sevebilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir