Benimle 21 Gün : 05:00’te Uyanma Alışkanlığı

21 gün erken uyanma

21 gün boyunca güne erken başlamak için 05:00 ‘te uyanma alışkanlığı edindiğim bu süreçte neler yaşadım, nasıl bir süreç oldu ve zorluklarla nasıl baş ettiğimi paylaşarak size de ilham olmasını umuyorum. 

Benimle 21 Gün : 05:00 ‘te Uyanma Alışkanlığı Nedir?  

Alışkanlık değiştirme tekniklerinden biri olan 21 gün, hayatınıza yeni alışkanlıklar katmanızı ya da mevcut memnun olmadığınız alışkanlıklarınızı sizi memnun edecek yönde değiştirmenizi sağlıyor. Bir davranışı her gün mümkünse aynı saatte ve aynı şekilde uygulamaya devam ettiğinizde, 21 gün sonunda bu davranış alışkanlığa dönüşüyor. Beyin, 21 gün tekrar eden davranışları artık refleks olarak kabul etmeye başlıyor ve siz onu herhangi bir programa dahil etmeden kendiliğinden yapar hale geliyorsunuz. 

Ben de 21 gün boyunca 05:00’te kalkma alışkanlığı edinmeyi denedim. Başarılı bir şekilde tamamladığımız bu 21 günün sonunda kolaylıkla erken uyanabilen birine dönüştüm. Bu 21 günde hedefimi sadece “uyanmak” olarak belirledim. Vücudumun biyolojik saatini 05:00’e çekmem yeterliydi; bu nedenle uyandıktan sonra şunlar şunları yapacağım diye programıma  paralel hedefler eklemedim.  Bu süreç boyunca her gün 05:00’te uyandım ve günlük olarak deneyimlediklerimi aşağıdaki instagram hesabımda paylaştım.

@Benimle21Gün instagram hesabımı incele: 

 

 
 
 
 
 

21 Gün Boyunca Neler Yaşandı? 

Sadece erken kalkma alışkanlığı değil hemen hemen tüm 21 gün pratiklerinde benzer süreçler yaşıyorum. İlk hafta zihnim, yeni bir alışkanlığa karşı koyma modunda oluyor. Her ne yapıyorsam eskiden yaptığım haline dönmek istiyor. Ancak sürecin devamında her şey çok daha kolaylaşıyor. 

Erken uyandığım ilk bir hafta boyunca da yataktan çıkma savaşları verdim. Bununla beraber uyandığım saat sabit olmasına rağmen uyuduğum saatlerin değişkenliği süreci en çok zorlaştıran etken oldu. Çok erken uyandığım için çok erken uyumam gerekiyor ki günün geri kalanını dinç geçirebileyim. Ancak günlük hayatın akışında bu pek mümkün olmuyor. 

Hafta sonlarını saymazsak hafta içi mesai saatine kadar toplam dört saatlik bir boş vaktim oluyor. Bu vakti nasıl değerlendireceğime tamamen o sabah karar verdim. Her gün ne yaptıysam bunları kategorize ederek liste şeklinde not ettim. Bu listeleri yukarıda paylaştığım instagram hesabındaki postlarda, son görsellerde görebilirsiniz. Amacım sabah erken saatlerde neyi yapmaya daha çok eğilimim var bunu tespit etmekti. Bu nedenle kendimi bu alanda tamamen rahat bıraktım. 

Erken uyandığım vakti nasıl değerlendirdim?

21 gün sonunda, süreç boyunca not ettiğim aktivitelere göz attım. Bazı aktiviteleri ayrı ayrı not etmişim ama ben bazılarını beraber değerlendirerek aşağıdaki gibi özet bir liste yaptım. Her kategoriye ait aktiviteleri 21 günün kaçında yapmışım buna baktım; 

  • Okuma (19/21) 
  • Kahvaltı (14/21)
 • Kitap, blog vb
  • Soğuk duş (10/21) 
  • Ev işi (12/21) 
 • Temizlik, derleme toplama, ertelenen tek seferlik işler vb
  • Bilgisayar başına geçme (8/21) 
 • İş, ek iş, işe dönüşebilecek yeni fikirler vb
  • Bir şeyler izleme (5/21)
 • Dizi, film, belgesel vb
 • Nefes egzersiz (2/21) 
 • Meditasyon (2/21) 
 • Yoga (2/21) 

Normalde en çok yoga, meditasyon gibi egzersizleri sabah yaparım gibi geliyordu ama en az onları yapmak gelmiş içimden, buna şaşırdım gerçekten. Anladığım kadarıyla sabahları daha çok zihnimi boşaltmam değil çalıştırmam gereken aktivitelere yatkın oluyorum. Buna göre sabah uyandığımda yapmaya devam edeceğim aktiviteler, okumak, yazmak, araştırmak, fikir üretmek gibi temiz bir zihne ihtiyacım olanlar olacak gibi görünüyor. 

Ev işleri de yine sabah benimle olmaya devam edebilir. Çünkü ben gün sonlarında onları yapmayı ya atlıyor ya da enerji bulamıyorum. Bu nedenle çoğu zaman ev işlerinin hepsini tek seferde bir günde yapar ve çok yorulurum. Bu da tekrar yaparken harekete geçmemiz zorlaştırır. Üstelik düzenli yemek yapmak gibi günlük ev işlerini de yapmama engel olur. Bu sürekli hazır ve sağlıksız ürünler tüketmeme yol açar. Bu açıdan ev işlerini de sabaha almak mantıklı geliyor. 

21 gün alışkanlık

Zorluklarla Nasıl Baş Ettim?

Süreçte beni en çok zorlayan şey, altı saatin altına düşen uyku süreleri oldu. Genellikle 22:00 ‘de uyumuş olmaya (günde 7 saat ideal bir uyku süresi) gayret ettiğim bu süreçte çoğu zaman bu saatte yatamadım. Ama alışkanlık edinme sürecimi sekteye uğratmaması adına uykusuz da olsam sabah kalktım. Az uyuduğum günlerde uyku ihtiyacımı (eğer hafta sonu ise) gün içinde uyuyarak karşıladım ya da enerji verici yiyecek – içecekler, vitaminler ile destekleyerek günü geçirmeye çalıştım. 

Bu süreçte zihnimiz, konfor alanından çıkmak istemediği için sürekli olarak bahane üretme peşinde oluyor. Alarm çaldığı anda sizi erken kalkmanın gereksiz olduğuna, dünyanın geri kalanının uyuduğuna, uykuya ihtiyacınız olduğuna ve şimdi uyuyup yarın erken kalkmaya ikna etmeye çalışacak. Böyle durumlarda kendimi güçlü olduğumu hatırlayarak motive ettim. Zihnime “Hayır sen bana değil, ben sana hükmederim” diyerek onun istediğini yapmadım ve zorlansam da yataktan çıktım. 

Yataktan çıkmanızı sağlayacak bir diğer yöntem de alarmı uyuduğunuz odadan farklı bir odaya koymak. Ama yine alarmı kapatıp geri dönme ihtimaliniz var. Bunun için de kalkar kalkmaz odağınızı uykudan alacak başka bir aktivite bulun. Mesela camı açın ve biraz üşüyün ya da hemen soğuk bir duş alın. Benim ilk işim kitap okumak oluyordu; çünkü merak ettiğim şeyleri okudukça uyumak yerine okumaya devam etmeyi tercih etmemi sağlıyordu. Kendinize kalktığınızda yapacak ilk işi uyumadan önce bulun ve karar verip öyle yatın. 

21 Gün Sonunda Ne Oldu? 

Her gün 05:00’te uyandığım bu 21 günün sonunda kendime, gün sonlarında yorgun bir vücut ve zihinle ayıramadığım vakti yaratmış oldum. Günlük koşturmanız yoğunsa, kendinizi bir şeylerde geliştirmek, sevdiklerinize daha çok vakit ayırmak, yeni bir şeyler üretmek gibi düşünceleriniz hep var ve bir türlü hayata geçmiyorsanız önce bunlar için vakit yaratmanız gerekiyor. Ben de hayatıma erken uyanma alışkanlığı katarak, kendim için yapmak istediğim yatırımlara enerji ve vakit ayırmış oldum. Erteleme, sen de hemen başla.

Bunu da sevebilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir