5’te Kalkma Challange ‘ı // 3.Gün

5’te Kalkma Challange ‘ı // 3.Gün

Güne erken başlamanın verdiği keyfi, hazzı, tatmin duygusunu son zamanlarda bana herhangi bir şeyin yaşatmadığını fark ediyorum her geçen gün. Günlerimin daha dolu daha verimli geçtiğini düşünüyorum. Hala halledilmesi gereken çok şey, bir güne henüz sığmayan çok hedefler var. Yine de en azından her gün birini bile hayata geçirmiş olarak akşam yatağa girmenin huzuru başka!

Sabah Ritüellerim

sabah ritüelleri

Yeni alışkanlık kazanma serüvenimde 3.güne de başarılı bir şekilde başladım. Ben zamanında ders çalışırken 3’te başlayacağım deyip 3.10 olduğunda o zaman 4’te başlarım diyenlerdendim. O yüzden sabah 5’te alarm çaldığında kendimi yataktan çıkarmazsam bozuldu zaten deyip işe gitmeden yarım saat önce kalkarım. Bu sabah en çok zorlandığım sabahtı, yine de kendi kendime yatsam mı yatmasam mı sorgulamasına girmeden yüzümü yıkamaya koştum. Sabah temizleme jeliyle yüz yıkamanın, cildi temizlemesi vs dışında uyandırmaya da ciddi etkisi var. Çünkü dümdüz soğuk suyla yüzümü yıkadığımda yaşamadığım ayılmayı, temizleme jeliyle yüzüme masaj yaparken yaşadım. O an bilincimin açılması için sadece 10 dk’ya ihtiyacım olduğunu fark edip iyi ki geri uyumamışım dedim. Sabah işe gidene kadar kendime ayırdığım bu vakit benim için çok değerli. 

Her sabah güne erken başlamak için yüz temizliği yaptıktan sonra 10 dk meditasyon yapmayı hedeflemiştim. Bir meditasyon uygulaması (Meditasyon App) kullandığım için 3 gündür 5’er dakika meditasyon yapıyorum, uygulamanın yeni başlayanlar için merhaba serisi… Sonra yarım saat kitap okuyorum, bu sabah da okudum. Çünkü normalde ben kişisel gelişim kitapları ya da roman, aylık dergi vs okumaktan keyif alırım; ancak akşam eve geldikten sonra onları okurken “bunları okumaktansa işimle ilgili bir şeyler okumam gerekiyor” diye vicdan yapıyordum. Şimdi her ikisi için de kendime vakit yaratmış oldum. Sonra yine yazma saati, kahvaltı ve yürüyerek işe gitme…

yazma köşesi

Bugünkü sabah ritüelimde bir değişiklik oldu. Ablam akşam bende kaldığı için ve sabah işe benimle birlikte yürümek istemeyeceği için, sabah evden çıkmadan kendime 20 dk daha kalmış oldu. O yüzden kitap okuma ve yazma arasında bu süreyi değerlendirerek bir “yazma köşesi” yarattım. 2019 yılından beklentilerimden biri, her gün düzenli olarak yazı yazmayı hayatıma sokmak ve evde bir yazma köşesi yapmaktı. Dün yaptığımız yeni yıl meditasyonunda yoga hocamızın da söylediği gibi hayallerimin önüne engelleri  kendim koyuyorum, onları kaldırmakla işe başlamalıyım. Öyle de yaptım; yazma köşesi için yeni masa ve sandalye satın almayı ya da 2019 ‘un gelmesini beklemedim. Evde daha önce tipini sevmediğim için akrilik boyayla boyadığım (sonra yine beğenmediğim için geçici olarak herhangi bir yere koyduğum) masayı ve yemek masasının sandalyelerinden birini alarak, salonda çiçekleri daha iyi güneş ışığı alabilecekleri bir yere koyup (evet evde yeşil bitki yetiştiren bir insanım) onların yerine yazma köşesi yaptım. Buraya sadece bu amaçla oturacağım ve yazı yazmak istediğimde yeni bir hazırlık yapmama (genelde de o hazırlığı yapmaya üşenip yazmaktan vazgeçmeme) gerek kalmayacak. 

Yeni Yıl Meditasyonu

Haftanın bir günü hocamız Fulden Çağın ile yoga yapıyoruz biz. Ofisteki ekiple başladığımız için salı akşamları mesaiden sonra hocamız ofise geliyor, ofiste yapıyoruz. Evde de devam etmeye çalışıyorum ama henüz istikrar sağlayamadım. Yeni yıl hedeflerim arasında o da var; her gün düzenli sporu hayatıma sokmak. Dün, yılın son dersi olduğu için yogadan çok meditasyon yaptık. Fulden Çağın aynı zamanda Geomanti ve Metafizik Uzmanı Halit Çevik‘in farkındalık geliştirme seminer koçlarından biri.- 2019 yılında yapmak istediklerimden biri Halit Çevik ‘ten FGS almak. – Fulden Hocamız bize dünkü derste yeni yıl meditasyonu yaptırdı. Önce mumlar, palo santo vs yakarak ortamı hazırladık, sonra önümüze birer yoga çayı aldık ve bir kağıdı ikiye bölerek yazmaya başladık. Sol tarafa 2018 ‘de bırakmak istediklerimizi yazdık. Duygular, düşünceler, yanlış olduğunu bildiğimiz inanışlar, bilinçler vs… Sağ tarafa 2019 ile birlikte hayatımıza dahil etmek ya da güçlendirmek istediklerimizi yazdık. Arada kısa nefes egzersizleri yaparak aklımıza gelmeyenlerin gelmesini sağladık. Yazmak istemezsek diye çizmemiz için renkli kalemlerimiz de vardı ama ben yazarak daha rahat ettim. Paylaşmak isteyenler yazdıklarını okudu ve hocamız mesajlarımızı, “istekten eyleme geçirme” ye dönüştürmek için bize yardım etti. Örneğin “Yeni yılda fazla kilolarımdan kurtulmak istiyorum” yerine ” Yeni yılda fazla kilolarımdan kurtulmaya niyet ediyorum/kurtulmayı seçiyorum” dedik. Sonra kağıdı ortadan ikiye kestik ve 2018 ‘de bırakmak istediklerimizi yaktık. Kül olmalarını seyrederken omuzlarımızdan bir yükün kalktığını hissettik. 

Biz 2018 ve 2019 hakkında yazarken hocamız da bizim için minik mesajlar/olumlamalar içeren kağıtlar hazırladı ve katlayıp bir bardağa koydu. Buradan kendimiz için 3 tane ve bir şeyleri değiştirmesi / yapması gerektiğini düşündüğümüz kişi için de 1 tane mesaj çektik. Bana;

  • iç huzurunu ara/bul
  • hayatındakilere teşekkür et
  • bir evcil hayvan sahibi değilsen bir tane sahiplen ya da bir hayvana yardım et çıktı. (2019 ‘dan istediklerim arasında bir kedi annesi olmak da vardı bu yüzden bu mesajın bana gelmesi güzel bir işaretti.)
  • Bir tane de kalıplarından ve sabit fikirlerinden özgürleşmesi gerektiğini düşündüğüm erkek arkadaşım için mesaj çektim; ona da “Kendini keşfet” mesajı çıktı. 

shavasana

Meditasyonu limon yağı ile masajlı shavasana ile bitirdik. Yoga çok güzel biri, hayatımıza soktuğu için Fulden Çağın’a teşekkür ediyorum 🙂 Dün akşam ritüellerimi yapamadım ama yoga olduğu günler bu saatleri böyle değerlendireceğimi bildiğim için alışkanlıklarımı bozmamaya çalıştım ve yine aynı saatte yattım. Hiç 21 günde alışkanlık değiştirmeyi başaramadım, bunun için 21 gün bilekliği bile almayı düşündüm; ama 21 gün boyunca tek bir şeye odaklanmak pek bana göre değil. Ben daha toptan yeni düzene geçmeyle gaza geliyorum. Ama tabi çok spesifik bir amacım olursa onu da deneyeceğim. 

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir