5 ‘te Kalkma Challange ‘ı

5 ‘te Kalkma Challange ‘ı

Zaman yönetimi üzerine pek çok şey yazıldı, söylendi ve ben birçoğunu denedim ama hiçbir zaman tam olarak başarı elde edebildiğimi söyleyemeyeceğim. Başarı göreceli elbet; ama benim başarı bakış açımdan baktığımızda bu zamanı yönetme girişimlerinin hiçbiri “istikrar” ile birleşemedi ve hepsi birer denemeden ibaret kaldı.

Zaman Yönetimi Bir İhtiyaç mı Tercih mi?

erken kalkmak

Hayatımda büyük ya da küçük ne kadar değişiklik yaptıysam, geçtiğim yeni düzende asla zamanım daha fazla olmadı. Lisedeyken organik kimya örüntülerini anlamaya vaktim yoktu çünkü izlemem gereken çok fazla dizi vardı. Üniversitedeyken -ki ben ikinci öğretim okudum- ders çalışmaya hiç vaktim yoktu çünkü ben aynı zamanda para kazanmaya çalışıyordum (okulun içindeki enstitüde belge getir götürü yapıyordum). Şimdi de çalışırken sevdiklerime ayırabileceğim hiç vaktim yok çünkü boş zamanlarımda ya çalışmaya devam etmek ya da işimle ilgili bir şeyler öğrenmem gerekiyor.

Bunların tamamı bahanelerden ibaret. Ben İstanbul’da yaşadığım için benim bahane bulmak istediğimde aramama çok fazla gerek kalmıyor. Eskiden işe gidip gelmek için günde toplam 3 saatimi yolda geçiriyor, trafiğin daha az olduğu saatlerde yolda olmak için ofise erken gelip geç çıkıyordum. Bu birçok için geçerli bir bahane. Bu nedenle hiçbir şeye vaktim olmamasına herkes hak veriyordu. Sonra tüm maddi imkanlarımı göz ardı ederken işe yakın bir eve taşındığımda bahaneler bir anda yok oluverdi. Ancak zamanım hiç olmamaya devam etti. Ben yine iş ve ev arasında mekik dokumaktan daha fazla bir şey yapamamaya devam ettim. Ve farkına vardım ki; zaman sadece biz yarattığımızda var.

Neden 5’te Kalkmak?

sabah kahvesi

Kendime haksızlık etmek istemem; her zaman early bird biri oldum, gece yarılarına sarkan mesailerde mutlaka revirde kestirmişliğim, sabahlara kadar sürmesi muhtemel arkadaş toplantılarında ilk yatanlardan olacağım için yatağımı önceden hazırlamışlığım var. Hiç bir filmin sonuna getiremem, dizileri tek oturuşta sezon sezon bitiremem. Bu uyku sevgimden değil, ona karşı dayanıksız olmamdan. Bu nedenle sabah erken kalkmak, geç saattle yatmaktan benim için daha verimli.

Dün kursa giderken otobüste tam da “Nolcak bu serkeş yaşamım benim?” diye düşünürken çok sevdiğim youtuberlardan biri olan Cansu Dengey’in kanalına yeni bir video koyduğu bildirimi geldi. Videonun adı “Her Gün 5’te Kalkmak” tı. Videoda Cansu Dengey, 1 hafta boyunca sabah 5’te kalkmayı deniyor. Zaman zaman başarıyor zaman zaman uyku kazanıyor, ama vazgeçmiyor. Ama erken kalktığında, diğer insanların güne yeni başladığı saate geldiğinde o birçok işini halletmiş oluyor. Bunu ben de zaman zaman hayatıma sokan biriyim, erken uyanmak ve evden çıkmadan önce sakince evde vakit geçirmek benim günümü güzelleştiren bir şey. Bu videonun bana o verimli günlerimi hatırlatması üzerine ben de 5’te kalkma challange’ı başlattım kendime.

5’te Kalkılan Bir Gün

sabaha yürüyürşü

Bu challange’a bugün başladım ve saat henüz 06:32. Sabah 5’te kalkacağım için akşam 23:00 ‘te uyumuştum, bu nedenle alarmı ertelemeden kolayca uyandım. Kendime motivasyon için yumuşak pembe bir saç bandı aldım. Çünkü sabah kalktığımda ilk işim yüzümü, temizleme jeli ile yıkamak olacaktı. Bu sayede ilk hedeflerimden birini yerine getirmiş olacağım “cildine iyi bak”. Kendime koyduğum ve mutlaka sabah yapmam gerektiğini düşündüğüm bir diğer hedefim de “her gün meditasyon yapmak”tı. Bunun için yine Cansu Dengey’in önerdiği Meditasyon App ‘i indirdim ve sabah 5 dakikalık bir merhaba meditasyonu yaptım. Bu uygulama içinde de kendinize challange’lar başlatabiliyorsunuz; mesela ben haftada 3 meditasyon challange’ı başlattım. Yine sabah yapılması gereken hedeflerimden biri “günde en az 30 dk kitap okuma”yı hayata geçirdiğim ve bir kahve eşliğinde 30 dk kitap okudum. Ardından yine sabah hayata geçirebileceğim hedeflerimden biri olan “düzenli yazı yazma”ya şu an ulaşmaktayım, çünkü kendime ayırdığım bu 1 saati yazı yazarak değerlendiriyorum.

Bundan sonra neler mi var?

  • kahvaltıyı evde yapmak
  • işe yürüyerek gitmek / gelmek (45’er dakikadan günde 1,5 saat yürümüş oluyorum)
  • evde yemek pişirmek
  • spor yapmak
  • kendimi geliştirmek (bir eğitim video serisine başlamak, işimle alakalı bir kitap okumak, seminer/belgesel izlemek ya da İngilizcemi geliştirmek gibi)
  • Dizi / film izlemek

gibi hedefler seçtim. Bunları temel düzeyde tutmaya çalışacağım ki vazgeçme ihtimalim azalsın. Başarılı oldukça hedeflerimi yükseltebilirim. Örneğin her gün yemek yapma alışkanlığı kazandıktan sonra her gün sağlıklı yemek yapma hedefi koyabilirim. Bu örnekler çoğaltılabilir ya da değiştirilebilir; ama şundan eminim ki minik hedefler koymadıkça büyük olanlara erişmek neredeyse imkansız oluyor. Ben bu challange sayesinde deneyimlerimi paylaşmaya devam edeceğim.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir