5 ‘te Kalkma Challange ‘ı // 2.Gün

5 ‘te Kalkma Challange ‘ı // 2.Gün

5’te kalkmanın giderek kolaylaşması gerekiyordu diye biliyorum; ama 2.gün ilk güne göre daha uyandım. Meditasyon yaparken, kitap okurken yatağa dönme ve uyumaya devam etme hissi ilk güne göre daha çok vardı. Ama 1 saat daha fazla uyumak, sabah erken saatte uyanık olmanın yerini alamaz tabii…

İlk Günün Devamında Neler Oldu? 

Aslında buna challange demek yerine alışkanlık değiştirme egzersizi demek daha doğru olabilir. Sadece hedefimi küçük tutup 1 hafta denemek istediğim için haftalık challange ‘a kendisi dönüştü. Daha fazla sürdürmeyi umuyorum. İlk gün yazmayı tamamladıktan sonra kahvaltımı edip, hazırlanıp çıktım ve işe yürüyerek (45 dk) gittim. Çalışırken daha az stresli ya da stresimi daha iyi kontrol edebildiğimi fark ettim. Odaklanma konusunda hala sıkıntılarım var ama günlük meditasyonların odaklanmayı da arttırdığı söyleniyor, bakacağız. İlk günün heyecanında mıdır bilmem; ama enerjimin kesinlikle tüm gün yüksek olduğunu söyleyebilirim. 

mesai bitimi

İşten mesai saati bitiminde çıktım. Bu insanlık için normal benim için sıra dışı bir şey; çünkü yeni öğrendiğim bir mesleği yapmaya çalışıyorum. Bu nedenle daha hızlı yapabileceğimi düşündüğüm işleri henüz yavaş yapıyorum ya da yeni öğrendiğim her işin bir araştırma süreci. Böyle olunca da mutlaka mesai saatleri dışına sarkan işlerim oluyor. Gün bittiğinde işlerin bitmemiş olmasına alıştım; eğer bir ajansta çalışıyorsanız işler asla bitmez zaten. Ama devam ettiği bir işi yarım bırakıp çıkmışlığım yoktur. Ama dün yaptım. Aslında nasılsa evde iş ve kendimi geliştirme için ayırdığım bir saat programımda vardı. Benim devam ettiğim iş tam da bunu gerektiriyordu. İşi tamamlamak için bir şeyleri araştırmalıydım. Ben de öyle yaptım. Eve yürüyerek (45 dk) geldim. Yemek yedim, bugün işe götürebilmek için yemek yaptım ve bu bir saati araştırma yaparak, makaleler okuyarak, videolar seyrederek değerlendirdim. İnanılmaz faydalıydı ve verimli bir saatti. Ben hala akşam 20:00 ‘den sonra zihnimin yeni şeyler öğrenmeye açık olmasına şaşırıyorum, eskiden bahanem “kafam zombi gibi olmuş o saatten sonra çalışmaz zaten”di. 

Programımda spor yapmak da vardı. Tüm bu aktiviteleri evden çıkmadan tamamlayabilmek için sporu da evde yapabileceğim hareketler şeklinde hayal ettim zaten öyle büyük beklentilerim yok. Pinterest hesabımda sports diye bir board açtım ve orada gördüğüm birkaç hareketi 30 dk boyunca yaptım. Ardından yatağa geçtim. Kendime ayırdığım bu son zaman dilimin dizi / film izlemek vardı. Orada da Muhafız’ı bitirdikten sonra düşündüm ki yatmadan önceki son yarım saatimde İngilizce altyazılı bir şeyler izlersem kendime duble katkım olur. Bir bölüm de Rick and Morty seyrettikten sonra 23:00 ‘te uyudum. Ve aynı döngü ile bugün yine burada, yazma saatindeyim. Bana müthiş bir başarmışlık duygusu katıyor. Düzenli hayat dünyanın en güzel şeyi:)

erken-kalkip-kitap-okumak

Notlar:

  • Bu iki günün ikisinde de alarmı bir kez bile ertelemedim. Kalkmayı başarmanın ilk yolu alarm çalar çalmaz kendimizi yataktan atmak
  • Yeni öğrendiğim iş; 1 yıldır proje yöneticisiyim.
  • Muhafiz: Duymamış olma ihtimaliniz yok ama ben yine de yazayım. Çağatay Ulusoy’un yeni Netflix dizisi Hakan Muhafız
  • Rick and Morty: Bunu da Netflix’ten izliyorum, herkesin çoktan bitirdiği dizilere aylar sonra yeni başlamak biraz benim tarzım, yoksa bu çizgi dizi yeni değil ama sevdim. Sarhoş dede ve torunun maceraları:)
  • Hangi kitabı okuyorum: Belirsizlik ve Değişimle Birlikte Güzel Bir Hayat
  • Hangi meditasyon uygulamasını kullanıyorum: Meditasyon App